آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

شهر باستانی افسوس در کوش آداسی، خانه اصحاب کهف و مکاشفه یوحنا

تاریخچه اِفِسوس، خانه هفت خفتگان
ویرانه های شهر افسوس در 18 کیلومتری کوش آداسی یکی از مهم ترین شهرهای باستانی باقی مانده در جهان است. آتنی ها و استعمارگران یونانی در قرن 10 قبل از میلاد این شهر را بنا کردند و اکنون یونسکو این موضوع را به رسمیت شناخته است. افسوس در نزدیکی معبد آرتمیس، یکی از عجایب هفت گانه دنیای باستان ساخته شد. همچنین این ویرانه ها در دوران خود از نظر تجاری قطبی مهم، از نظر سیاسی دارای موقعیتی استراتژیک و از نظر مذهبی دارای اهمیت زیادی برای مسیحیان و مسلمانان بوده است؛ چرا که میزبان یکی از هفت کلیسای آخر الزمانی آسیای صغیر در مکاشفه یوحنا (از اناجیل عصر جدید/یوحنا:از حواریون مسیح) بوده و شاید انجیل یوحنا در این منطقه به نگارش در آمده باشد. همچنین افراد زیادی معتقدند هفت خفتگان افسوس (اصحاب کهف) در این شهر زندگی می کردند و در غاری در اطراف آن به خواب رفته بودند.
به گفته تاریخ، این شهر باستانی در زمان ساخت در سواحل دریای اژه مستقر شده بود. سواحلی که خط آن براثر گذشت زمان و دلایل زمین شناسانه و پس از دوران بیزانس 8 کیلومتر عقب نشینی داشته اند. 
جمعیت شهر افسوس در دوران اوج خود جمعیتی بین 33.600 الی 56.000 نفر در خود جای می داد و سومین شهر بزرگ منطقه آناتولی به شمار می آمد.
افسوس (به ترکی افس) نام خویش را از واژه هتیتی آپاشا گرفته‌است. از آنجا که یونانیها حرف «ش» را در زبان خود نداشتند و از این رو این نام در زبان ایشان از آپاشابه افسوس مبدل گشت.
آپاشام یکی از مراکز تجمع هیتی‌ها و تمدن میکنه‌ای و یکی از مهم‌ترین شهرهای آسیای صغیر بشمار می‌رفته که تاریخچه آن به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. اولین بار در سال ۲۹۶ پ.م. محل این شهر توسط لیسیماخوس به مکان امروز منتقل گشته و به صورت بندری مهم متعلق به کشور پرگامون گردید.


تاریخچه کشف شهر

تاریخچه باستان‌شناسی در شهر افسوس به سال ۱۸۶۳ میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان باستان‌شناسی به نام جان ترتل وود، از سوی موزه بریتانیا مسوولیت کاوش در معبد آرتمیس را به عهده گرفت. در سال ۱۸۶۹ او موفق به کشف پیاده‌رویی از معبد شد. در سال ۱۸۷۴ اکتشافات متوقف گردید و بار دیگر توسط اتو بندورف که یکباستان‌شناس آلمانی بود در سال ۱۸۹۵ از سر گرفته شد.
باستان شناسان تخمین می‌زنند که تنها ۱۵ درصد از شهر باستانی افسوس کشف شده‌است و از زیر خاک بیرون آورده شده‌است.

کتابخانه سلسوس

یکی از بناهای مهم شهر باستانی افسوس کتابخانه سلسوس می باشد. (تصویر آن در مقاله موجود است) ساختمان این کتابخانه به افتخار و بزرگداشت تیبریوس ژولیوس سلسوس، سناتور رومی توسط پدرش ساخته و تکمیل شده است. در دوران خود این کتابخانه شامل 12000 جلد کتاب خطی و سنگی بوده و در نهایت به عنوان مقبره ای برای سلسوس - در دخمه زیرین- مورد استفاده قرار گرفت

گردشگری
شهر باستانی اِفِسوس در 3 کیلومتری شهر کوچک سلجوق، و در 30 کیلومتری کوش آداسی در استان ازمیر قرار گرفته است. در فاصله های کمتر از 2 و 3 کیلومتری آن آثار باستانی مهمی چون معبد آرتمیس، خانه ویرجین ماری، مسجد عیسی بی و کلیسای سنت جان قرار گرفته اند که در یک گردش یک روزه می توان به همه آن ها سر زد. نرخ بلیط ورودی آن بسیار پائین بوده و درحدود 9 یورو می باشد و در ماه های آوریل تا اکتبر از 8 صبح الی 7:30 شب و در ماه های نوامبر تا آوریل از 8 صبح تا 5 بعد از ظهر بازدید کننده می پذیرد. این جاذبه توریستی شامل آمفی تئاتر افسوس ، ویرانه کتابخانه سلسوس و بخش های دیگری می باشد.
افسوس هم از ازمیر و هم از کوش آداسی با حدود کمتر از یک ساعت رانندگی قابل دسترس می باشد و بسیاری از شاتل های هتلی این شهرها تورهایی ارزان قیمت به این محل عرضه می کنند.
رادیس پرواز با قیمتی مناسب تورهایی از این دو شهر را به شما ارائه داده و آماده خدمت رسانی به شما مسافرین عزیز می باشد.

تورهای کوش آداسی / تورهای ازمیر