آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

بازار ادویه استانبول، دنیای چاشنی ها و گیاهان دارویی

یکی از هیجان انگیزترین مناطق گردشگری استانبول، بازار ادویه آن است که بازار مصری ها هم نامیده می شود. بازاری که در دهه 1660 به عنوان بخشی از ینی کامی (مسجد جدید) به منظور حمایت مالی مسجد و سایر نهادهای خیریه موقوف آن از جمله مدرسه، بیمارستان و چند حمام عمومی ساخته شد. این بازار یکی از قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده استانبول بوده و نام خود را (میصیر چارشیسی: که کلمه میسیر ریشه در کلمه مصری دارد و Corn به معنی فعلی نمک و ادویه پاشیدن روی غذا) از ادویه ها و گیاهان داویی و دیگر محصولات مصری که در غرفه هایش به فروش رسانده می شده گرفته است. تا سال ها این بازار به نام بازار مصری ها نامیده می شد اما گردشگران بر حسب سلیقه خود آن را بازار ادویه استانبول دیده و شناختند، نه بازار مصری ها و نام آن در گذر زمان تغییر کرد.

معماری کلی بازار به شکل حرف L و دارای دو شاخه کوچک و بزرگ بوده که این L دارای 88 اتاق و غرفه تو در تو و 6 ورودی برای بخش های مختلف می باشد. آن قسمتی از بازار که در کنار در ورودی هاسه کی قرار گرفته است، دو طبقه می باشد. در تقاطع شاخه بزرگ و کوچک بازار، نمازخانه ای به نام زمین دعا (دعا میدانی) قرار گرفته است که بازاریان این راسته برای رزق و روزی بیشتر در آنجا به نزد پروردگار دعا می کنند.

بنابر داستان های دوره عثمانی، این مکان به عنوان دادگاهی برای حل اختلافات و مشکلات میان فروشندگان و مشتریان مورد استفاده قرار می گرفته است. در این دوران غرفه های بازار پر از ادویه ها و گیاهان دارویی بوده است. همچنین داروهای کم یاب بیماری های صعب العلاج نیز در این مکان تهیه و به فروش می رسیده است. فرمول ساخت بیشتر آن ها از کتاب "نضهت فی الترجمة العافیة" برداشت می شد.

امروزه محصولات سنتی این بازار اعم از ادویه ها، چای های گیاهی، مغزیجات و میوه ها در غرفه ها به فروش می رسد و نه تنها گردشگران، بلکه بسیاری از مردم محلی ترکیه نیز خریدهای خود را از این بازار انجام می دهند. علاوه بر این ها، تجار و فروشندگان این بازار جواهرات، ظروف پخت و پز، سوغاتی های خوراکی اعم از باسلق و شیرینی های سنتی ترکیه و سوغاتی های یادگاری را در این بازار به فرو گذاشته و درآمد خوبی از آن کسب می کنند. 

مغازه های این بازار در تمامی ایام غیر تعطیل هفته از ساعت 8 صبح تا 7 بعد از ظهر باز بوده و در یکشنبه ها از 10 صبح تا 6 عصر به مشتریان سرویس می دهند. اما حتما به خاطر داشته باشید که بازار ادویه استانبول در تعطیلات عمومی و مذهبی در تمامی ساعات روز بسته است. اگر به این بازار رفتید بدانید که، ورودی اصلی آن، از سمت مسجد جدید استانبول در امینونو که بر روی دیوار آجری آن پرنده ها قرار گرفته اند، در منطقه ‌ی تاریخی استانبول قرار گرفته است.

بازار ادویه استانبول در طول خیابان چیچک پازاری و خیابان ینی مسجد کشیده شده است. در هر دو طرف بازار ادویه می توانید از دست فروش ها چیزهای دیگری به جز ادویه هم با قیمت مناسب بخرید فقط به خاطر داشته باشید که کیفیت آن ها را چک کنید و تا جایی که می توانید هم با فروشنده چانه بزنید.

لوکیشن دقیق این بازار را می توانید با کلیک بر روی لینک بالا (بازار ادویه استانبول) از طریق Google Map مشاهده کنید.

رادیس پرواز ارائه کننده تورهایی با کیفیت و قیمت مناسب به استانبول است. در صورتی که برای سفر به این شهر ما را انتخاب کردید، از لیدر خود بخواهید شما را برای گردش در بازار ادویه راهنمایی کند.