آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

پناهگاه حقیقت در پاتایا، آوردگاه حقیقت و عرفان شرقی

پناهگاه حقیقت با 150 متر ارتفاع و حکاکی های پیچیده آن روی چوب ساج، نمادین ترین بنای شهر پاتایا در شمال ساحل وونگامات بوده و یک ساخت منحصر به فرد در کل جهان به شمار می آید.

با اینکه به نظر می رسد این سازه ترکیبی از یک معبد و یک کاخ است، در حقیقت هیچکدام از ان ها نیست. یک تاجر سرمایه دار دستور به  ساخت پناهگاه حقیقت به عنوان پناهگاهی برای تقدیر از فلسفه، هنر، فرهنگ و ایمان را داد، بدون این که به دین واحدی گره خورده باشد.

این پناهگاه با نقش های حکاکی شده شگفت انگیز از فیل ها، مردم، صحنه های تاریخی و موجودات اساطیری و اثیری، شاید بارز ترین و مهم ترین نمونه از صنایع دستی هنرمندان تایلند باشد.  به نظر می رسد که همه این انسان ها و موجودات در حال ادای احترام به یک ذات والا بوده و بازتابی از چشم انداز باستانی زمین، دانش کهن و فلسفه شرقی هستند. نمایی که هم قسمت داخلی و هم قسمت خارجی آن را تزئین کرده است. آن ها همچنین بازتاب طبیعت زودگذر و رنج بی وقفه وجود بشری است، چرا که هیچ کدام از چوب ها در برابر عناصر تجزیه کننده و آسیب زننده محافظت نمی شوند. به این معنی که قطعات قدیمی تر به تدریج در برابر آسیب های اقلیمی و آب و هوایی تسلیم شده و نیاز به تعویض دارند. به این ترتیب و با بازسازی های متوالی، ساخت این پناهگاه از سال 1981 آغاز شده و امری مداوم و بی پایان است.

ورودی و اینکه چگونه پناهگاه حقیقت را پیدا کنیم؟

 از جاده شمالی پاتایا، قبل از این که وارد جاده ساحلی پاتایا شوید، در میدان به سمت راست دور زده و به جاده ناکولا داخل شوید. سپس به چپ پیچیده و تا انتهای ناکولا شماره 12 پیش بروید.

ورودی برای بزرگسالان 500 بت و برای کودکان 250 بت است. راهنمایان این جاذبه توریستی به صورت رایگان به شما اطلاعات داده و بسیار مهربان و بادانش هستند.

تصویر مردم از پناهگاه حقیقت آبستن این تفکر است که تمدن بشری به صورت طبیعی از یک حقیقت دینی و فلسفی خلق شده و پرورش یافته است. به عبارتی دیگر، از خیرات ناشی از دین، فلسف و هنر آفریده شده و از طریق حکاکی و مجسمه سازی با جزئیات دقیق، این مکان مقدس به هفت آفریدگار فرهنگی و دینی تایلند ادای احترام کرده و باور به عدمیت انسان بدون وجود آن ها تقدیس می شود.

این هفت آفریدگار عبارت اند از : بهشت، زمین، پدر، مادر، ماه، خورشید و ستاره.

فرهنگ های بودایی، هندو، برهمایی و سایر عناصر معنوی و فلسفی شرق، همه در شکل گیری این عقیده نقش مؤثری داشته اند.

حتی اگر به این مسائل ایمان نداشته باشید، این بنا، دارای ساختاری محیر القول و جوی به شدت معنوی است. به طوری که در آن حسی تداعی گر احساس صلح و آرامش به انسان دست داده و به صورت طبیعی و ذاتی او را وادار به احترام و آرامش می کند؛ بدون اینکه نیازی به نصب اعلامیه "لطفا سکوت را رعایت فرمائید" در آن باشد. با این وجود تفریحاتی که در زمین های پارک مانند اطراف آن وجود دارند کمی ناهمگون و عجیب به نظر می رسند. مانند محدوده تیر اندازی، تظاهرات نمایشی منظم از شمشیر زنی، فیل سواری، اسب سواری و غرفه های سوغاتی فروشی.

ساعات بازدید: 8:00 الی 17:00

مکان: 206/2 Moo5، جاده پاتایا-ناکولا شماره 12، ناکولا

ورودی در روزهای تخفیف دار: 450 بت بلیط بزرگسال و 225 بت بلیط کودک

تلفن: 38367229(0)66+