آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

کاخ توپکاپی استانبول، موزه ای حامل تاریخ سلاطین عثمانی

کاخ توپکاپی به عنوان کاخی لوکس و تاریخی، در کنار ایاصوفیا یکی از مهم ترین نمادهای گردشگری شهر استانبول به شمار می آید و در بالای قابل مشاهده ترین تپه آن قرار گرفته است. مشاهده این کاخ و گردش در آن به شما این شانس را می دهد که از نزدیکترین فاصله، با زندگی سلاطین عثمانی آشنا شوید.

این بنا در سال 1461 توسط محمت فاتح ساخته و تبدیل به قرارگاه سیاسی و نمادین امپراطوری عثمانی شد. و تا زمانی که سلطان عبدل مجید اول در سال 1853 مقر شاهی را به کاخ دلماباغچه تغییر داد، اقامتگاه 22 سلطان عثمانی و خانواده هایشان بوده است.

بعد از سقوط امپراطوری عثمانی و تشکیل حکومت جمهوری ترکیه در سال 1924، این مکان به یک موزه تبدیل شده و همواره یکی از اولویت های بازدید برای گردشگرانی که به استانبول سفر می کنند به شمار می آید. این بنا از 4 حیاط مختلف و چندین موزه – نمایشگاه مانند نمایشگاه گنج، اسلحه، کلکسیون ساعت، خفتان، پرتره و یادگاران پیامبران تشکیل شده است.

حقایقی شگفت انگیز درباره کاخ توپکاپی

-        تعداد خاتون ها و معشوقه های حرمسرای امپراطوری عثمانی، در زمان حکومت شاه عبدالعزیز (1861-79) به 809 نفر رسیده بود. بیشتر آن ها از بازارهای برده فروشی قفقاز و گرجستان خریداری شده یا از مجارستان، لهستان و ونیز به توپکاپی آورده شده اند.

-        برخی می گویند که سقوط امپراطوری عثمانی به دلیل دیوانگی برادران بد اقبال آخرین سلطان اتفاق افتاد. برای جلوگیری از به وجود آمدن جنگ های بر سر جانشینی برادران پادشاه به تخت نشسته در زندان محبوس می شدند و وقتی که نوبت به سلطنت رسیدن آن ها می شد، بر اثر تحمل مشقت های سال های طولانی زندان، آنها دیگر دیوانه شده بودند. و این دیوانگی منجر به تصمیمات غیر منطقی و عجیب و در ادامه بهم ریختگی اوضاع و ترور آن ها می شد.

 

موزه توپکاپی اکنون به پربازدید ترین موزه استانبول تبدیل شده و این به معنای این است که صفهایی طولانی برای دیدن گنج های امپراطوری عثمانی و یادگاران پیامبران تشکیل می شود.

 

چیزهایی که نباید در توپکاپی از دست داد

الماس خاشقچی (قاشق ساز)

الماس 86 قیراطی خاشقچی به عنوان پنجمین الماس بزرگ جهان در قسمت گنج های این موزه به نمایش گذاشته شده است. دلیل نامگذاری آن به این اسم هم داستان جالبی دارد. این الماس را یک ماهیگیر پیدا می کند و به تصور این که این الماس فوق العاده گران قیمت تکه ای شیشه ی قشنگ است، آن را به جواهر فروشی برده و تنها با 3 عدد قاشق تعویض می کند. حال نام این الماس قاشق ساز است!

کاشی های ایزنیک

در قسمت حرم سرا، می توانید با کیفیت ترین کاشیهای دست ساز کل استانبول، موسوم به ایزنیک را از نزدیک ببینید. حرم سرا خصوصی ترین قسمت قصر شاهی سلاطین عثمانی و محل اقامت خانواده هایشان بوده است.

 

مبلغ ورودی کاخ توپکاپی چقدر است؟

مبلغ ورودی کاخ توپکاپی 72 لیر ترکی و برای بازدید از حرم 42 لیر اضافه برای هر نفر است. ورودی کودکان زیر 12 سال رایگان بوده و همچنین برای ورود به حرم، کودکان زیر 6 سال نیاز به پرداخت مبلغی ندارند. همچنین کسانی که موزه کارت 72 ساعته استانبول را خریداری کرده باشند هم می توانند به صورت رایگان وارد توپکاپی شوند.

 

برای گشت و گذار در توپکاپی به چه مقدار زمان احتیاج است؟

برای گشت و گذار در 4 حیاط مختلف و 17 موزه نمایشگاهی این کاخ حداقل به 3 ساعت زمان احتیاج دارید. پس مطمئن شوید که در مقابل ورودی موزه یک نقشه با خود به همراه دارید.

چگونه می توان به کاخ توپکاپی رفت؟

توپکاپی در مرتفع ترین نقطه شهر قدیم قرار دارد و برای رسیدن به آن نیاز است که در ایستگاه های تراموای گلخانه یا سلطان احمت پیاده شده، به تابلوهای راهنما دقت کرده و به کمک آن ها به کاخ موزه بروید. در آن جا تعداد زیادی هتل در نزدیکی کاخ می بینید. هتل های Four Seasons و Armada SultanAhmet از جمله این هتل ها هستند.

 

 توپکاپی در چه ساعت هایی باز است؟

در بین ماه های آپریل و نوامبر درهای کاخ بین ساعت های 9 تا 14:45 و در ماه های نووامبر تا آپریل بین ساعت های 6:45 تا 16:45 باز هستند. دوشنبه ها نیز این مکان تعطیل است.