آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

مسجد سلطان احمد، شاهکار معماری عثمانی

مسجد آبی که به نام مسجد سلطان احمد هم شناخته می شود، از عجیب ترین و حیرت انگیز ترین ابنیه تاریخی استانبول است که به عنوان یکی از برجسته ترین مساجد عثمانی کل ترکیه، در نخستین بازدید نفستان را در سینه حبس خواهد کرد.
در ادامه، مقاله ای که رادیس پرواز آن را تهیه و ترجمه نموده است، شما را به دل این مسجد زیبا و تاریخی خواهد برد.

تاریخچه مسجد آبی (سلطان احمد) و ویژگی های کلی

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد در بین سال های 1609 تا 1616 توسط معمار معروف، مهمت آغا به دستور سلطان احمد اول ساخته شد. این مسجد به عنوان جلوه گاهی سلطنتی از قدرت و مکملی برای ایا صوفیه طراحی شده که در مقابل میدان سلطان احمت قرار گرفته است. برخلاف حاجی صوفیه، بلو ماسک توسط 4 ستورن پای فیلی برپا شده و گنبد اصلی آن ( با 23.5 متر قطر و 43 متر ارتفاع) توسط 4 ضلع نیمه گنبدی احاطه شده است. این ویژگی های ظاهری مسجد آبی را به یک میدان شبیه کرده است.
این بنا به دلیل داشتن بیش از 20.000 کاشی دست ساز ایزنیک به رنگ آبی در طراحی داخلی خود، بلو ماسک یا مسجد آبی نامیده شده است. در تزئینات این کاشی ها از طرح های مختلف و زیبایی از گا های لاله، رز، زنبق و ... استفاده شده است و روشنایی درون آن هم توسط 260 پنجره نورگیر تأمین می شود.

حقایقی عجیب درباره مسجد آبی
گذشته از عظمت و زیبایی ویژه و فاخر این مسجد، یکی از برجسته ترین ویژگی های این مسجد این است که 6 مناره دارد. در حالی که بیشتر مسجدهای استانبول 2 یا درنهایت 4 مناره بیشتر ندارند. در کتاب های تاریخ عثمانی افسانه ای وجود دارد که روایت می کند این تعداد مناره تنها به دلیل یک سوء تفاهم ساخته شده اند! نقل شده که وقتی سلطان دستور داد این بنا باید مناره های زرّین (به زبان ترکی altın ) داشته باشد، معمار که گویا گوش های سنگینی هم داشت دستور او را به این شکل شنید که این بنا باید شش مناره (altı) داشته باشد و اشتباهی چنین بزرگ به همین راحتی صورت گرفت. این مسئله باعث جنجال بزرگی در آن دوران شد چرا که تنها مسجد دارای 6 مناره در آن دوران مسجد النّبی در مکه بوده و مسلمانان عرب این تعداد مناره را رقابت طلبی سلطان احمد و امپراطوری عثمانی با مقدّس ترین شهر جهان اسلام دانستند. سلطان این مشکل را با دستور احداث مناره هفتم مسجد النبّی با هزینه خود حل و فصل نمود.

اطلاعات بازدید از مسجد آبی
در حالی که بلوماسک یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری استانبول است، هنوز یک مسجد در حال کار و محلی برای اقامه نماز به شمار می آید و درنتیجه به هنگام اقامه نماز، درب های آن به روی گردشگران بسته است. ساعت های بازدید از مسجد آبی ترکیه عموما از 9 صبح آغاز شده و 1 ساعت قبل اذان و 1 نیم ساعت بعد از اقامه هر نوبت نماز ورود گردشگران به آن ممکن نمی باشد. در روز های جمعه و قبل از زمان اقامه نماز جمعه، این زمان به 2 ساعت افزایش می یابد. توصیه می شود که در حین بازدید پوشش رسمی و محترمانه داشته باشید. گرچه در صورت لزوم شال و پوشش مورد نیاز برای خانم ها در درب مسجد به آن ها تحویل داده می شود.

چگونه به مسجد آبی برویم؟
آسان ترین راه برای رسیدن به این مکان سوار شدن به قطار شهری و پیاده شدن در ایستگاه سلطان احمد است. از این ایستگاه تنها به اندازه 2 دقیقه پیاده روی تا مسجد راه است. در ایام شلوغ، معمولا صفی برای ورود و بازدید از آن تشکیل می شود. ایا صوفیه، دیگر مسجد تاریخی شناخته شده استانبول (که البته ریشه بیزانسی دارد و در ابتدا کلیسا بوده)، هم در فاصله  دقیقه پیاده روی از مسجد آبی قرار گرفته است.

چه چیزهایی در نزدیک مسجد سلطان احمد وجود دارند؟
مسجد سلطان احمد استانبول در بافت قدیمی این شهر و در نزدیکی چندین جاذبه گردشگری دیگر این شهر قرار گرفته است. برای مثال ایاصوفیه، کاخ توپکاپی، موزه باستان شناسی، آب انبار باسیلیکا و بازار بزرگ فاصله چندانی با آن ندارند. علاوه بر این می توانید از مقبره سلطان احمد اول عثمانی بازدید کنید که خارج محوطه مسجد و در شمال شرقی آن قرار گرفته است. همانند خود مسجد، بازدید از این مقبره هم رایگان می باشد. این مقبره هم مانند بلو ماسک با کاشی های ایزنیک قرن هفدهمی تزئین شده است.
آیا هتلی در نزدیکی مسجد آبی وجود دارد؟
با توجه به این که بافت قدیمی استانبول، جذاب ترین منطقه توریستی این شهر است، تعداد زیادی هتل، هتل آپارتمان و سوئیت متناسب با تمام رنج بودجه ها در این منطقه وجود دارد. از لاکچری ترین این اقامتگاه ها می توان هتل های Four Seasons Sultanahmet  و Armada Sultanahmet را نام برد.

در صورتی که برای سفر خود به استانبول، رادیس پرواز را انتخاب کردید، از راهنمای خود نحوه دسترسی به این بنای تاریخی در بافت قدیمی شهر را جویا شوید.