آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

آب انبار باسیلیکا، از منبع آب قصر تا جسدخانه و جاذبه گردشگری

آب انبار باسیلیکا، این سازه زیرزمینی در سال 532 به دستور امپراطور جوستینیان بنا شد.
باسیلیکا بزرگترین آب انبار باقی مانده از دوران بیزانس با 336 ستون تنومند است، که بسیاری از آن ها از ویرانه های معابد به "آب انبار" آورده شده بودند. همچنین طرح ها و نگاشته های زیادی بر روی دیوارهای معبد به چشم می خورد. شکوه و تقارن معماری این بنا مسحور کننده است و اعماق غار مانند آن عزلتگاهی بکر و البته خنک در فصل گرم تابستان محسوب می شود.


همانند بسیاری از جاذبه های گردشگری استانبول، "آب انبار"تاریخچه ای غیر معمول دارد. "آب انبار" به طور کامل " "آب انبار باسیلیکا" نامیده می شود و این نامگذاری ازین بابت است که در دوران بنای خود در زیرزمین "باسیلیکا استوا" یکی از میادین اصلی شهر در آن دوران ساخته شده بود. این آب انبار جهت آب رسانی به کاخ بزرگ و ساختمان های اطراف آن ساخته شده بود که قابلیت ذخیره تا 80.000 متر مکعب آب را در خود داشته است که این آب از طریق قنات نزدیک به دریای سیاه تامین می شده است. اما این سرداب در هنگام روی کار آمدن پادشاهان بیزانسی  تعطیل شد و تا مدتی هم به ورطه فراموشی فرو رفت، تا اینکه در سال 1545 بازکشف شد. 


هنگامی که پتروس گیلیوس محقق مشغول تحقیق درمورد آثار باستانی - بیزانسی این شهر بود، از ساکنین محلی شهر شنید که می توانند با پایین انداختن سطل به فضای تاریک حفره های زیر زمین خود، آب بالا بکشند و حتی برخی از این طریق ماهی گیری می کردند! گیلیوس که این موضوع به شدت فکرش را درگیر کرده بود، به کند و کاو در ابنیه اطراف پرداخت و در نهایت از طریق یکی از زیرزمین ها به آب انبار دست پیدا کرد. اما نتیجه حاصل چندان مطلوب نبود. عثمانی ها احترام این اثر تاریخی را به عنوان ی کاخ زیرزمینی نگه نداشتند و آن را به انبار زباله و حتی جسد تبدیل کردند.
"آب انبار" در سال 1985 توسط شهرداری کلان شهر استانبول نظافت و بازگشایی شد و هم اکنون این مکان به عنوان یکی از پربازدید ترین جاذبه های گردشگری شهر شناخته می شود.
با قدم زدن روی سکوهای "آب انبار" فضایی عجیب و آرامش بخش را تجربه خواهید کرد و اگر دقت کنید، ماهی های درون آب را خواهید دید که به نوعی حکم نظافتچی این آب ها را دارند. عجیب ترین چیزی که در آن وجود دارد ولی، مجسمه های بزرگ کله برعکس مدوسا هستند! مدوسا یکی از اساطیر یونان باستان و یکی از سه خواهر سرنوشت بوده که هر موجود زنده ای به چشم های آن نگاه می کرد، در جا تبدیل به سنگ می شد. تا این که پرسیوس پسر زئوس سر آن را قطع کرد.

ساعات بازدید: 9:00 – 17:30
آدرس: استانبول، منطقه فاتیح، محله علمدار، خیابان یرباتان 3/1