آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

واکینگ استریت پوکت، یکشنبه بازار سنّتی باباها!

یکی از مکان هایی که در پوکت توصیه به بازدید و گردش در آن می شود واکینگ استریت آن است. (همچنین به نام Lardyai هم شناخته می شود که به معنای بازار بزرگ در گویش مردم جنوب تایلند است). این بازار هفتگی در اکتبر 2013 شروع به کار کرده و میزبان فروشنده های محلّی زیادی در جادّه زیبا و بازسازی شده Thalang، واقع در محله تاریخی چینی – پرتغالی شهر پوکت است.

تالانگ یک خیابان تجاری و توریستی 350 متری است که بابا ها (نسل مهاجرین چینی اوایل قرن بیستم که برای کار در معدن قلع به پوکت آمده بودند)، مسلمانان تایلند و فروشگاه های هندی در آن کار می کنند. واکینگ استریت پوکت برای بازدیدکنندگان این امکان را فراهم می سازد که طعم غذاهای محلی جنوب تایلند را بچشند و در غرفه های سوغاتی فروشی با صنایع دستی محلی آشنا شوند. بازارچه پوکت هر آخر هفته یکشنبه ها (از ساعت 16 تا 22) به فروش و نمایش داشته هایش می پردازد و با وجود غرفه های اسباب بازی و ترامبولین (رایگان) برای کودکان، قطعاً مکانی مناسب برای خانواده ها خواهد بود.

ورودی اصلی واکینگ استریت پوکت در بخش شرقی جادّه تالانگ (جاده پوکت) قرار دارد که یک دروازه زیبای چینی در آنجا نصب شده است. این دروازه دارای نمادی با نوشته LARDYAI به 3 زبان (تایلندی، چینی و انگلیسی) است که افراد زیادی در کنار آن عکس می گیرند.
تالانگ رود یکی از قدیی ترین خیابان های شهر پوکت است که در سال 2012 کابل ها و تیرهای چراغ برق آن حذف شدند؛ به این امید که حس نوستالژیک و شکوه و جلال سالیان قدیم آن زنده شود. این موضوع باعث شد خانه های بابا(غرفه ها) در تالانگ با افزودن المنت ها و ال ای دی های نوری تغییر رنگ دهنده (از آبی تا سبز و ارغوانی) واکینگ استریت را حتّی زیباتر و نورانی تر از گذشته کرده و به گونه ای «تاریخ را با تکنولوژی روبرو کنند»

بافت قدیمی شهر پوکت همیشه یک مرکز تجاری بوده است و امروزه، جاده تالانگ هنوز میزبان بسیاری از مغازه ها است که پارچه/بافت، ابزار، لوازم ورزشی، لباس و داروهای گیاهی تایلندی می فروشند. (قدیمی ترین داروخانه پوکت در اینجا واقع شده است.) همچنین برای رفع خستگی و تجدید قوای گردشگران تعداد زیادی رستوران، کافی شاپ و بار در آن وجود دارد که همه این ها در مجموع واکینگ استریت پوکت را به یک خیابان فعّال و پرجنب و جوش و مکانی عالی برای یکشنبه بازار به سبک تایلندی تبدیل می کند.

دو مورد اصلی که در واکینگ استریت پاتایا فروخته می شوند، خوراکی و سوغاتی هستند. اگر تعداد غرفه های فروش را درنظر بگیرید، ماهی مرکب کباب شده و مرغ و گوشت خوک مسلماً محبوب ترین خوردنی های این محل هستند. آبمیوه، بستنی و خانوم (شیرینی سنّتی تایلندی) هم بسیار مورد استقبال قرار می گیرند. حتّی غرفه ای به نام «خرچنگ کفش آبی فروشی» وجود دارد که کمی غیر معمول است. در انتهای این بازار بین المللی، یک توک-توک (ماشین سه چرخه تایلندی) معروف هست که برگرهای خوشمزه گوشت و مرغ می فروشد.

برخی کارآفرینان جوان پوکت مشاغل جالبی چون چاپ تی شرت و صنایع دستی را در این بازار شروع کرده اند که عرصه مناسبی برای معرفی و فروش تولیداتشان فراهم شده است. تی شرت ها دارای طرح های معماری پرتغالی-چینی، عروسک های بافتنی، دمپایی های لاانگشتی، تی شرت های لانگ راه راه ( Marinieres ) و جواهرات بدلی از جمله کالاهای آن ها است که طیف جذابی از خریدنی های ارزان و خاطره انگیز را برای مشتریان فراهم می کند.
خلاصه، واکینگ استریت پوکت (Lardyai) مکانی جذّاب برای گذراندن یک غروب بعد از ظهر یکشنبه و فرصتی مناسب برای کشف بافت قدیمی جذاب پوکت در بهترین شرایط ممکن است.