آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

ایران جایی در نقشه اکوکمپ های جهانی ندارد!

به گفته مدیر عامل کانون جهان گردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، در حال حاضر ایران هیچ کمپی برای ارائه و معرفی در نقشه کمپ های فدراسیون جهانی اتومبیلرانی ندارد. حتی رالی های بین المللی که در ایران برگزار می شود، از فضاهای دیگر به جای کمپ استفاده می کنند.

در حالیکه برپایی کمپ و ارائه دفترچه های کمپینگ در زمره وظایف کانون جهانگردی و اتومبیلرانی است، اما ایران جایی هم در نقشه اکوکمپ های جهانی ندارد.

کمپ های گردشگری از جمله جذاب ترین بخش های طبیعتگردی هستند که این روزها مورد استقبال گردشگران قرار گرفته اند. در این میان با توجه به انواع سفرها در طبیعت، ماشین های کارواندار یا کاروان های مسافرتی از جمله وسایل سفر در گردشگری هستند که این روزها مورد توجه قرار گرفته اند.

از طریق ماشین های کارواندار یک خانواده می تواند با کمترین هزینه به سفر برود و نقاط مختلف دنیا را ببینید. ضمن آنکه سال هاست این ماشین ها مورد استفاده گردشگران هستند و فدراسیون های بین المللی از جمله امکانات خاصی برای این بخش از گردشگران در سراسر دنیا ایجاد کرده اند.

در این میان در تاریخچه کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران که یکی از اعضای فدراسیون جهانی اتومبیلرانی است، آمده که برگزاری رالی و برپایی نمایشگاه، کمپینگ، صدور اسناد بین المللی رانندگی و خودرو، امداد خودرو، خدمات مسافرتی و گردشگری و خدمات رسانه ای در زمره وظایف این بخش است.

البته صدور کارت های معرفی نامه بین المللی، دفترچه های کمپینگ و کارت بیمه به جهانگردان و معرفی الگوهای قابل قبول در صنعت حمل و نقل و اجاره خودرو، مطابق با استانداردهای جهانی و توسعه تاسیسات حمل و نقل ریلی، جاده ای، هوایی و دریایی، گسترش زیرساخت ها و خدمات جانبی گردشگری و جهانگردی از طریق ایجاد مراکز اقامتی در شهرها، اردوگاه (کمپینگ)، استراحتگاهای بین راهی نیز در زمره وظایف کانون اتومبیلرانی و جهانگردی است.

با این وجود رامین افشاری از نبود اکوکمپ های مخصوص مسافرانی که با اتومبیل خود سفر می کنند خبر داده و می گوید: متاسفانه تعداد کمپ هایی که به خودرو ها خدمات بدهند، در ایران بسیار کم است چرا که از یکسو زیرساخت لازم برای این مهم فراهم نیست و از دیگر سو باتوجه به آنکه متولی این کار به صورت مستقیم کانون های جهان گردی و اتومبیلرانی نیستند، بنابراین در ایران چنین کمپ هایی فعال نیستند. شهرداری ها باید به اکوکمپ ها فضا اختصاص دهند و تامین زیرساخت های آن نیازمند تامین بودجه های هنگفت است.

او اظهار می کند: با وجود آنکه گردشگران ما با خودرو زیاد سفر می کنند، اما نمی دانم که چرا کمپ های مورد نیاز خودروها در نظر گرفته نشده، این امر صدمات بیشتری را متوجه طبیعت می کند چراکه اتومبیل ها به دلیل نداشتن مکانی مشخص برای ماندگاری، در هر جایی اتراق می کنند. امکانات نیست و سرویس و خدمات لازم را دریافت نمی کنند. البته کانون های اتومبیلرانی در عرصه بین الملل ضوابطی دارند که می توانند مجوز های لازم برای بخش خصوصی را دریافت کنند. با معاونت گردشگری نیز تعاملاتی برای ایجاد شرایط مناسب تاسیس اکوکمپ ها داریم. حتی در برخی از نقاط اکوکمپ راه اندازی شده است.

افشاری با اشاره به آنکه در قوانین کشور با مشکلاتی در حوزه ضوابط راهنمایی و رانندگی درخصوص تردد اتومبیل های کارواندار روبه رو هستیم، ادامه می دهد: با اصلاح ضوابط موجود باید این خلا را رفع کنیم. این معضل در بخش خودروهای تاریخی نیز وجود داشت که با راه اندازی کار گروه مربوطه، ضوابط لازم تدوین و تبدیل به قانون و آیین نامه شد. اکنون نیز در خصوص ورود ماشین های کارواندار و تردد آن در کشور جلوگیری می شود.

نهادهای بین المللی فعال در حوزه سفر و اکوکمپ ها در ازای عضویت علاقمندان به سفر با اتومبیل، خدماتی ازجمله کارت عضویت و کتابچه راهنما ارائه می دهند. در کتابچه راهنمای ارائه شده اطلاعاتی اعم از جانمایی کمپ های بین المللی، خدمات، تاسیسات گردشگری و اطلاعات لازم برای سفر در دنیا در اختیار گردشگر قرار داده می شود. حتی این اطلاعات در سایت فدراسیون جهانی در دسترس است و هر گردشگر در هر نقطه از دنیا که به خدمات نیاز داشته باشد، با جانمایی نزدیکترین کمپ ها روی نقشه می تواند از خدمات آن استفاده کند.

حتی با در دست داشتن کارت عضویت کمپینگ های بین المللی دیگر نیازی به پاسپورت وجود ندارد، چرا که اعتبار آن به اندازه پاسپورت است و دارنده کارت می تواند به همراه خانواده خود به سفر برود. در بخشی از کارت نیز به این نکته اشاره شده که دارنده آن می تواند هزینه های از دست رفته را بازیابی کند، به گونه ای که بیش از 25 درصد تخفیف در تمام هزینه ها را شامل می شود و حتی برخی از کشورها نیز معافیت پرداخت هزینه تا سقف مبلغی خاص را برای دارندگان این کارت ها در نظر گرفته است. دارنده این کارت ها بیمه سفر دارند و حتی گروه همراه نیز بیمه می شوند.

منبع: ایلنا