آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

ارز های دیجیتال چه کمکی به صنعت گردشگری می کند؟

این روزها در بیشتر اخبار صحبت از بیت کوین و رمز ارزها (ارزهای دیجیتال) است. ایران نیز از این اخبار مستثنی نیست و گفته می شود استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران به عنوان جرم شناخته نمی شود، اما موضع کلی نهادهای قانون گذار درباره آن منفی است و به نظر می رسد که در آینده شاهد قوانین مشخصی درباره آن باشیم.

یک اقتصاددان در این باره معتقد است: با ورود رمزارزها به حوزه گردشگری در بخش ورودی با تسهیل ورود گردشگران خارجی روبه رو خواهیم شد، چرا که همیشه یکی از مشکلات آن ها مشکل پرداخت هزینه خدمات است و با توجه به رمزارزها این مشکلات رفع خواهد شد.

باتوجه به همه گیر شدن رمزارزها در بازار، صنعت و تجارت، گردشگری نیز با توجه به آنکه به عنوان یکی از بخش های صنعت معرفی می شود از این بازار جدا نیست و با توجه به شرایط فعلی کشور، تحریم های اعمال شده و مسائلی که گردشگران در انتقال پول و خرید خدمات گردشگری ایران با آن روبه رو هستند، شاید استفاده از رمزارزها یکی از راهکارهای برون رفت از تحریم های فعلی و توسعه گردشگری باشد. محمد صادق الحسینی (اقتصاددان)، مولف کتاب اقتصاد ایران در تنگنای توسعه و کتاب دانشنامه علوم اقتصادی است. او نخستین کتاب در حوزه دانشنامه نویسی اقتصاد در ایران را به زبان فارسی ترجمه کرده است. صادق الحسینی لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران دریافت کرد. سپس عازم آمریکا شد و در دانشکده مکسول روابط بین الملل و مدیریت عمومی توسعه خواند. مشاور "کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی"، مشاور ارشد اقتصادی "کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران"، مشاور اقتصادی و حسابرسی "کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران" در کارنامه فعالیت های او به چشم می خورد.

باتوجه به فراگیر شدن رمزارزها در دنیا و معطوف شدن افکار عمومی به این حوزه بخصوص بیت کوین، نظر شما در خصوص ورود رمزارزها به حوزه هایی مانند گردشگری چیست و چه تاثیری بخصوص در گردشگری ورودی می توانند داشته باشند؟

رمزارزها، پول ها و ارزهای جهان روایی هستند که در تمام دنیا توسط افرادی که به این حوزه آشنا هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. قطعا رمزارزها در شرایطی که در تحریم به سر می بریم - بخصوص در حوزه پرداخت های خرد - می تواند بسیار موثر باشد.

پرداخت های حوزه گردشگری نیز پرداخت های خرد هستند که می توان از رمزارزها در این حوزه بهره جست. رمزارزها در حوزه گردشگری می توانند موثر باشند. اگر تسیهل کنندگان در این حوزه ورود کنند و به ارائه امکانات و خدمات به گردشگران خارجی بپردازند، قطعا شرایط تغییر خواهد کرد.

اگر گردشگران بتوانند از طریق تسهیلگران این حوزه، به مراکز خدمات دهی متصل شوند و بتوانند خدمات مورد نیاز خود را از طریق رمزارزها خریداری کنند، قطعا به حوزه گردشگری و توسعه کسب و کار در این حوزه کمک زیادی خواهد شد. همچنین در حوزه گردشگری ورودی با تسهیل ورود گردشگران خارجی روبه رو خواهیم شد، چرا که همیشه یکی از مشکلات آن ها مشکل پرداخت هزینه خدمات است و با توجه به رمزارزها، این مشکلات رفع خواهد شد.

آیا فعالان عرصه گردشگری در دنیا از بیت کوین یا سایر رمزارزها برای خرید و فروش خدمات گردشگری استفاده می کنند؟ استفاده از رمزارزها در حوزه ارائه خدمات در دنیا چگونه رقم می خورد؟

اطلاع دقیقی درباره اینکه در دنیا در حوزه گردشگری چگونه از رمزارزها استفاده می کنند، ندارم اما قطعا مورد استفاده هستند چراکه رمزارزها، جهان روا هستند و در کشورهایی که امکان پرداخت، با ارزهای جهان روا وجود دارد و قانونی است، این تبادلات ارزی انجام می شود.

باتوجه به شرایط فعلی ایران و چالش هایی که برای دریافت مسترکارت ها وجود دارد، آیا رمزارزها می توانند جایگزین مسترکارت ها شوند؟

مسترکارت ها ویژگی هایی دارند که از گستردگی و وجود کارت فیزیکی گرفته تا امکان نقل و انتقال و دسترسی آسان به آن ها را شامل می شود. این ویژگی ها شامل رمزارزها نمی شود. اما با توجه به تحریم های موجود، در کشور ما که دسترسی به خدمات بین المللی مانند مستر کارت ها، هر روز سخت تر می شود، استفاده از رمزارزها مزیت رقابتی پیدا می کند. با وجود آنکه دسترسی به این رمزارزها به سادگی محقق نمی شود اما عملا امکان آنکه گردشگران بتوانند از آن ها استفاده کنند، بیشتر و ساده تر از مسترکارت هاست.

آیا استفاده از رمزارزها در حوزه گردشگری نیازمند زیرساخت خاصی است که باید در نظر گرفته شود؟

هیچ زیرساخت خاصی نیاز ندارد. زیرساخت به معنای نیاز به ساختارهای فیزیکی است. این حوزه به چنین چیزهایی نیاز ندارد. در ایران، شرکت هایی به عنوان تسهیل کننده فعال هستند که خدمات مرتبط با رمزارزها را ارائه می دهند. اگر هم در حوزه گردشگری چنین شرکت هایی فعال نشده باشد، کار دشواری نیست. حتی یک شخص می تواند در این حوزه وارد شود و کار پیچیده ای نیست.

رمزارز، پول الکترونیکی است که می توانید در موبایل خود آن را داشته باشید و هر زمان که بخواهید می توانید به راحتی آن را به شخص دیگری منتقل کنید. رمزارزها، شناسه و بارکد مشخصی دارند که به راحتی قابل انتقال هستند. از آنجا که فعالان حوزه گردشگری ممکن است به حوزه رمزارزها اشراف نداشته باشند، باید از افراد متخصص در این حوزه استفاده و انتقال را انجام دهند. حتی می توان رمزارز را تحویل گرفت و ریال را به شخص مربوطه تحویل داد.

این کار دشوار نیست و به زیرساخت خاصی نیاز ندارد. صنعت گردشگری می تواند از امکانات موجود برای توسعه گردشگری ورودی استفاده کند.

آیا رمزارزها می توانند برای حوزه گردشگری ارزش افزوده به همراه داشته باشند؟

روش پرداخت، ارزش افزوده به همراه نخواهد داشت. اما با توجه به آنکه استفاده از رمزارزها می تواند به نوعی خرید و فروش خدمات گردشگری را تسهیل کند، هزینه مبادلات را کاهش می دهد. کاهش هزینه مبادلات و تسهیل در دریافت خدمات، سبب می شود گردشگران بیشتری به ایران سفر کنند.

نباید فراموش کرد که ارزش رمزارزهایی مانند بیت کوین مانند دلار ممکن است افزایش یا کاهش یابد. بنابراین نمی توان درخصوص ارزش افزوده این بخش از رمزارزها صحبت کرد.

با توجه به توسعه رمزارزها در دنیا و افزایش مبادلات آن، آیا باید قاعده مالیاتی برای ورود و خروج آن تعریف کرد؟ این امکان وجود دارد که در آینده مالیات به تبادل رمزارزها مانند بیت کوین اختصاص یابد؟

مالیات برای تبادل رمزارزها تصویب نمی شود. فقط در حوزه استخراج رمزارزها و استفاده از برق است که ممکن است مالیات تعریف شود.

البته درحال حاضر پرداخت هزینه ها توسط رمزارزها در ایران، قانونی است، هرچند غیر قانونی نیز نیست اما باید توجه داشت که در شرایطی که هدفمان توسعه گردشگری است و برای ورود گردشگران خارجی، ابزارهای پرداختی مان محدود است، باید ابزارهای اینچنینی را قانونی کنیم و این امکان را بوجود آوریم که بخش هایی مانند گردشگری بتوانند از این ابزارها استفاده کنند.

منبع: ایلنا