آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

سفر 60 ساعته تهران- آنکارا با قطار راه افتاد

بالاخره قطار تهران - آنکارا سفر خود را هفته گذشته آغاز کرد، تمام جزئیات سفر 60 ساعته این سفر در ادامه آمده است.

قطار تهران - آنکارا که چهارشنبه هفته گذشته رسما و با افتتاح از سوی مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد، هر هفته 250 مسافر را با قیمت 710 هزار تومان به ترکیه می برد.

نخستین قطار تهران – آنکارا چهارشنبه هفته گذشته ( 16 مرداد امسال) ساعت 21:50 دقیقه تهران را به مقصد آنکارا ترک و با 250 مسافر حرکت کرد. این قطار که دارای شش واگن چهار ستاره شرکت حمل و نقل ریلی رجا است، هر هفته به سمت ترکیه حرکت می کند.

قیمت بلیت قطار تهران آنکارا چقدر است؟

قیمت بلیت قطار تهران - آنکارا بر اساس توافقات صورت گرفته بین دو کشور 43 یورو تعیین شده که معادل ریالی آن از مسافران دریافت می شود و البته هیچ یک از آژانس ها نمی توانند، بالاتر از این قیمت با مشتریان حساب کنند و علاوه بر رصدهایی که بر قیمت ها صورت می گیرد، مردم اگر شاهد گرانفروشی یا دریافت هزینه اضافی بودند، می توانند به شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند تا با متخلفان برخورد شود.

میرحسن موسوی، معاون مسافری شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: در صورت استقبال مسافران از قطار تهران - آنکارا که هم اکنون بلیت آن با تخفیف معادل 710 هزار تومان برای بزرگسالان در نظر گرفته شده است، اجازه دادیم شرکت مجری چند واگن را به ناوگان ریلی اش اضافه کند که البته به نظر می رسد فعلا برای ایام تعطیل و اعیاد نیاز به افزایش ظرفیت باشد، اما این اجازه در صورتی داده می شود که بتواند بلیت هایش را بفروشد.

وی با بیان اینکه قیمت بلیت قطار تهران- آنکارا به صورت ارزی 43 یورو تعیین شده که با تغییرات نرخ ارز قیمت آن نیز تغییر می کند، افزود: نرخ بلیت برای خردسالان که شامل کودکان تا 12 سال است، نیم بها محاسبه می شود.

مسیر 60 ساعته تهران تا آنکارا با قطار و کشتی

این قطار پس از حرکت از تهران در تبریز نیز مسافرگیری می کند و سپس به سمت ایستگاه مرزی رازی حرکت می کند. مسافران در ایستگاه رازی و پس از آن ایستگاه مرزی کاپیکوی ترکیه از قطار پیاده شده و تشریفات گمرک و گذرنامه را انجام می دهند که تخمین زمان این سفر از مبدا تا مقصد حدود 60 ساعت بوده و درصورت تشریفات گمرکی کمتر، کوتاه تر نیز می شود.

موسوی درباره چگونگی طی این مسیر هم گفت: قطار تهران - آنکارا به صورت ترکیبی از تهران تا دریاچه وان با واگن های کشور ایران حرکت می کند و پس آن برای عبور از دریاچه وان از قایق های فری بوت استفاده کرده و نهایتا از آن سوی دریاچه تا آنکارا نیز مسافران با واگن های کشور ترکیه که مورد قرارداد و مشابه قطارهای شرکت رجاست، راهی آنکارا می شوند.

وی با اشاره به اینکه اگر دیگر شرکت ها مانند رجا بخواهند، می توانند در مسیر تهران - آنکارا به شرط بستن قرارداد با طرف خارجی مشابه فعالیت کنند و منعی برای آن ها وجود ندارد، افزود: یکی دیگر از مسائلی مد نظر قرار دارد، توسعه قطارهای گردشگری با توقف در شهرهای مختلف ایران و ترکیه است که در این باره نیز مذاکرات مختلفی صورت گرفته و آماده همکاری با بخش خصوصی در این زمینه هستیم.

قطار چه روزی به آنکارا می رود؟

قطار تهران - آنکارا چهارشنبه هر هفته ساعت 21:50 دقیقه حرکت می کند و همزمان با این قطار یک قطار از آنکارا به سمت تهران می آید که توافقات لازم بین دو کشور برای حرکت به موقع و با تشریفات گمرکی کمتر و شرایط راحت تر برای مسافران فراهم شده است.

منبع: ایسنا