آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

مراسم آئینی قداست نقاب زده در کشور بوتان

کشور بوتان (Bhutan) که در دامنه های شرقی هیمالیا واقع شده است، میراث فرهنگی غنی و منحصربه فرد فراوانی دارد. استقلال این کشور که هرگز به استعمار در نیامده، تضمین کننده آن است که سنت های بوتانی ها با گذشت زمان، حتی زمانی که از انزوا خارج شدند، ثابت مانده و دوام آورده‌ است. بسیاری از سنت های فرهنگی بوتان از فرهنگ بوداییسم (Buddhism: آیین بودا، آیین بودایی، بودیسم یا بوداگرایی: دین و فلسفه‌ای مبتنی بر آموزه‌های سیدارتا گوتاما که در حدود ۵۶۶ پیش از میلاد تا ۴۸۶  پیش از میلاد می‌زیسته، است.) می‌آید. بوداییسم مذهب اصلی این کشور است و بیشتر جوانب زندگی آن‌ها را در بر می گیرد، ازجمله می‌توان از جشنواره‌هایی نام برد که به سچو (Tsechu) معروف هستند.

این رویدادهای مهم مذهبی به پیوند اجتماعات مشترک کمک کرده و برای بازدیدکنندگان فرصتی خاص و باورنکردنی برای تجربه فرهنگ بوتانی فراهم می‌کند. شرکت مای بوتان (MyBhutan یک شرکت اجتماعی است که هم‌زمان با حمایت از صنایع سنتی، با هدف کاهش نابرابری اجتماعی و حفظ فرهنگ باستانی و منظره بکر بوتان، از بازارهای نوظهور حمایت می‌کند.) راهنمای سفر در کشور پادشاهی بوتان و ارائه‌دهنده خدمات سفارشی می‌باشد که بازدید و یادگیری در مورد فرهنگ محلی بوتان را برای مسافران فراهم می‌سازد. شیوه‌ی برنامه‌ریزی آن‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا ضمن برنامه‌ریزی برای سفرتان، به‌راحتی از جاذبه‌ها، جشنواره‌ها، فعالیت‌ها، رستوران‌ها و مکان‌های اقامتی بازدید کنید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا بهترین تجربه را برای رفع نیازهای خود داشته باشید تا بتوانید سفری باکیفیت بالا و بدون هیچ‌گونه هزینه اضافی داشته باشید.

سچو یک رویداد مهم مذهبی است که همه‌ساله به احترام گورو رینپوچه (Guru Rinpoche)، استاد مشهور بودایی که بوداگرایی افسونگرا (تانترایی) را به ملت معرفی کرد، در معابد مختلف، صومعه‌ها و قلعه‌های سراسر کشور پادشاهی بوتان برگزار می‌شود. بر اساس تاریخ، گورو رینپوچه بنا به درخواست پادشاه سندو رجا (King Sindu Raja)، كه به بیماری مبتلا شده بود، از منطقه بومتانگ (Bumthang ) بازدید کرد و یک سری حرکات موزون با نقاب مقدس برای بازیابی سلامت پادشاه انجام داد. بنابراین، اولین سچو در بومتانگ برگزار شد که گورو رینوپوچه هشت جلوه را از طریق هشت شکل مختلف رقص‌های نقاب به تصویر کشید. برای افراد محلی، سچو زمانی برای معاشرت، سرگرمی، دریافت نعمت و شستن گناهان است. علاوه بر این، بوتانی‌ها اعتقاددارند که با حضور و تماشای برگزاری رقص‌های نقاب مقدس در جشنواره‌های سچو، بدبختی‌های آن‌ها باقدرت و نعمت‌هایی که رقص‌های نقاب‌دار به ارمغان می‌آورند، از بین می‌روند.

رقص چم رقص نقاب است که در زمان جشنواره‌های سچو انجام می‌شود و در آن رقصنده‌ها معمولاً نقاب‌های چوبی می‌پوشند که نمایانگر حیوانات، خدایان ترسناک و مظاهر مختلف گورو رینپوچه هستند. رقص‌های نقاب انجام‌ شده در طول سچو، دارای معانی خاص هستند و یا داستان‌های قابل‌ توجهی در پشت آن‌ها وجود دارد. این رقص‌ها براساس داستان‌ها و حوادث مذهبی‌ای هستند که قدمت آن به قرن هشتم بازمی‌گردد. اعتقاد بر این است که رقصندگان به حالت مراقبه فرو می‌روند و خود را به خدایان تبدیل می‌کنند تا در فضای جشنواره قدرت معنوی را برای خالص‌سازی، پاک‌سازی، روشنگری و برکت تماشاگران ایجاد کنند.

مطابق با سالروز تولد گورو رینپوچه یا در حدود دهمین روز از یک ماه تقویم بوتانی، جشنواره سچو برگزار می‌شود. بسته به اینکه  کدام سچو قرار است جشن گرفته شود، موضوع آن‌ها نیز متفاوت است.

مردم بوتان به بهترین شکل لباس می‌پوشند، زیرا آن‌ها سچوهای مقدس را زمانی برای گرد هم آمدن اعضای خانواده می‌دانند تا ایمان خود به آیین بودایی ‌و همچنین عشق و احترام به پادشاهان و خاندان سلطنتی را جشن بگیرند. آن‌ها این جشن را فرصتی برای استراحت در میان زندگی پرمشغله‌شان و جشن پیروزی خیر بر شر می‌دانند.

سچو همچنین زمانی است که می‌توان لباس‌ها و نقاب‌های قدیمی مخصوص رقص و هنر بافتنی را که هنوز هم در کشور وجود دارد، مشاهده کرد.

از شرکت‌کنندگان سچو، چه محلی و چه توریست، انتظار می‌رود که قوانین انضباطی دقیق و حساس پوشیدن لباس مناسب را حفظ کنند، به مقدسات و رقص‌های نقاب در حال انجام احترام بگذارند و از هرگونه رفتار ناشایست خودداری کنند. در کل، سچوها جشنواره‌های مهم مذهبی‌ای هستند که برای بزرگداشت استاد مشهور بودایی که بوداگرایی افسونگرا (تانترایی) را به ملت معرفی کرد برگزار می‌شود. این جشنواره‌ها پر از نماد و رنگ‌های مختلف هستند و فرصتی باورنکردنی برای تبدیل شدن به بخشی از جامعه محلی را فراهم میکند.

منبع: mymodernmet.com