آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

حدود ۸ میلیون گردشگر خارجی در سال گذشته به ایران آمدند

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: بر اساس آمار ارائه شده از ابتدای سال ۹۸ تا ابتدای مردادماه تعداد گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده اند نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است که ۸۰ درصد گردشگران، فرهنگی و مذهبی هستند.
ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۸ تا ابتدای مردادماه سه میلیون گردشگر خارجی با اهدف انجام سفر‌های زیارتی، تفریحی و سلامتی به کشور ما سفر کردند.
وی با اشاره به این که یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ در کل دنیا گردشگری کردند، اظهار داشت: این تعداد سفر‌های گردشگری دو سال زودتر از پیش‌بینی مجامع بین‌المللی رخ داد.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی عنوان کرد: توسعه و اشتغال پایدار دغدغه فعالان حوزه گردشگری در دنیا است.
وی اضافه کرد: توسعه گردشگری روستایی شعار سال ۲۰۲۱ است که اجلاس جهانی آن با حضور ۱۸۰ عضو جهانی به میزبانی مشترک کردستان و کرمانشاه برگزار می‌شود.
تیموری با اشاره به این که سال گردشگری از ۵ مهرماه به مدت یک سال آغاز می‌شود، بیان کرد: آموزش، مهارت و اشتغال شعار سال گردشگری سال ۲۰۲۰ است که بر اساس آن برنامه‌های گردشگری اجرا می‌شود.
وی ادامه داد: سال گذشته هفت میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی از جاذبه‌های گردشگری ایران بازدید کردند که نسبت به سال ماقبل آن این آمار ۵۲ درصد رشد داشته است.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تأکید کرد: بیش از ۸۰ درصد گردشگران خارجی با اولویت فرهنگی و مذهبی وارد کشور می‌شوند.
وی بیان کرد: گردشگران با سه انگیزه زیارت، تفریح و گردشگری سلامت وارد ایران می‌شوند که درآمد خوبی از آن‌ها نصیب کشور می‌شود.
تیموری افزود: بخش عمده‌ای از گردشگران از چهار استان منطقه سه کشور (ایلام، کرمانشاه، لرستان و همدان) وارد می‌شوند.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: اقامتگاه‌های بومگردی با سازوکار محلی و روستایی شکل گرفتند که روند اسکان گردشگران و توسعه روستا‌ها را تسهیل می‌کنند.
وی تأکید کرد: مسیر گردشگری غرب کشور از دی‌ماه ۹۷ آغازشده است و بر اساس آن ۱۰ استان مشمول این طرح می‌شوند.
تیموری ادامه داد: منطقه سه آمایشی تنوع اقلیم و فرهنگ رادارند و شامل اقوام آذری، لُر، کُرد، فارس و حتی عرب می‌شود.
وی ادامه داد: چهار اثر ثبت جهانی در این منطقه داریم که امیدواریم با ثبت جهانی هگمتانه و اورامانت زمینه‌های جذب بیشتر گردشگران فراهم شود.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: از ابتدای امسال تور‌های آشنا سازی به‌منظور معرفی جاذبه‌های گردشگری غرب کشور آغاز به کارکرده‌اند.
وی با اشاره به این‌که منطقه سه کشور ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد، عنوان کرد: از سال ۷۸ تا ۸۰ برنامه ملی توسعه گردشگری با در نظر گرفتن همه شاخصه‌ها شکل گرفت و بر اساس مطالعات بین‌المللی، همدان به‌عنوان پایلوت گردشگری کشور معرفی شد.
تیموری اظهار داشت: افق ۱۵ ساله بعدی برنامه ملی افق توسعه گردشگری در حال برنامه‌ریزی است و همچنان غرب کشور در اولویت گردشگری قرار دارد.

منبع: میزان