آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

راهنمای حمل و نقل درون شهری در تفلیس + جاذبه ها

06 مرداد ، 1398
ادمین رادیس پرواز
0 کامنت

ورود به تفلیس از فرودگاه
به نظرم هر کسی که فکر سفر به پایتخت گرجستان، تفلیس را داشته باشد انتخاب درستی انجام داده است. شهری هم مدرن و هم تاریخی و همیشه در حال تغییر در قفقاز جنوبی که می توان به جرأت گفت کسانی که به آن سفر نکرده اند نصف عمرشان در معرض باد فناست!

تفلیس شهری نیست که به آن سفر کنید و از آن بگذرید، بی آنکه قطعه ای از یادتان را درآن جا بگذارید. پس برای این که طی روزهای سفرتان بیشتر و بهتر با آن آشنا شوید، بدون عجله و با فراغ بال به گردش در شهر بپردازید. شهری پر از کافه، گالری، موزه، بار و شامل قسمتی دیدنی و تاریخی  به نام «اُلد تاون» یا «شهر قدیم»؛ یک شهر جیب و فریبنده!

برای یادگیری و رفت آمد آسان در این شهر شگفت انگیز، راهنمای ما را مطالعه کنید.
وقتی پروازتان به زمین نشست، می توانید با تاکسی، قطار شهری و یا اتوبوس، فرودگاه را به مقصد مرکز شهر ترک کنید.

قطار: قطار شهری تفلیس روزانه دوبار از فرودگاه به ایستگاه راه آهن مرکزی تفلیس حرکت می کند. صبح ها ساعت8:45 و بعد از ظهر ها 6:05؛ با یک بلیط تک سفره به قیمت 0.5 لاری. شما می توانید ارز خودتان را در فرودگاه چینج و به لاری تبدیل کنید، چرا که بانک ها و صرافی های زیادی در نزدیکی خروجی فرودگاه قرار دارند. مسیر حرکتی فرودگاه به راه آهن توسط قطار حدود 20 دقیقه به طول می انجامد که وقتی به ایستگاه رسیدید، می توانید با یک خط تاکسی به مرکز شهر بروید که کرایه آن حدود 6-7 لاری برایتان آب می خورد.

اتوبوس: در مقابل تالار ورودی فرودگاه، یک ایستگاه اتوبوس شهری (عمومی) قرار گرفته است که فرودگاه را تا مرکز شهر، و بین این فاصله با تعداد زیادی ایستگاه وصل می کند. اتوبوس از ساعت 7 صبح الی 11 شب حرکت داشته و با فواصل حداکثر 12 دقیقه ای از رأس خط عبوری و از ایستگاه ها حرکت می کنند. بابت هر مسیر بلیط، باید 0.5 لاری کرایه برای آن پرداخت کنید.تاکسی فرودگاه: یک تاکسی 511 (تویوتا سفید) از ایستگاه مقابل خروجی فرودگاه کرایه کنید و به مقصد دلخواهتان بروید. کرایه آن تقریبا 30 لاری است.

گشت و گذار در تفلیس
معمولا برای گشت و گذار بین آثار تاریخی تفلیس شما نیازی به وسیله نقلیه پیدا نخواهید کرد. چون که این مکان ها بسیار به هم نزدیک بوده و در فواصل کمتر از چند دقیقه پیاده روی می توانید از یکی به دیگری بروید. برای گشت و گذار در مقاصد مختلف شهری البته، می توانید از مینی بوس، اتوبوس، مترو و تاکسی شهری استفاده کنید.

مترو: دو خط مترو در تفلیس وجود دارد و اگر می خواهید از آن ها استفاده کنید، نیاز به خرید یک فقره کارت اعتباری مترو خواهید داشت که 2 لاری قیمت دارد. شما می توانید در هر ایستگاه کارت خود را شارژ کنید و برای هر سفر، بدون در نظر گرفتن فاصله 0.5 لاری از شارژ کارتتان کم خواهد شد. اسامی ایستگاه ها علاوه بر زبان گرجی به زبان انگلیسی نیز نوشته شده و متصدی الکترونیکی قطار و ایستگاه نیز این نام ها را به دو زبان اعلام می کند.مترو از 7 صبح الی 12 شب حرکت سفر می کند. زمانی که دیگر به کارتتان احتیاج نداشتید، می توانید آن را به صندوق دار مترو برگردانده و 2 لاری پول آن را پس بگیرید.

مینی بوس: در گرجستان آن را به اسم Marshrutkus یا خطی می شناسند. برای این مینی بوس ها، ایستگاهی در تفلیس تعبیه نشده و می تونید با دست تکان دادن برایشان آن ها را نگه داشته و سوار شوید. البته مقاصد این وسائط نقلیه بر اساس شماره هایی که روی آن ها درج شده، تعیین شده است؛ پس قبل از سوار شدن به آن ها مقصدشان را بپرسید. هر سفر حدود 0.8 لاری برایتان آب می خورد.


اتوبوس خطی: اتوبوس های آبی و زرد تفلیس با یک شماره خط مدرج بر جلوی اتوبوس و تابلوی ایستگاه ها به مسیرهای مختلفی در شهر تفلیس حرکت می کنند. بر روی تابلوی ایستگاه ها اطلاعات مفیدی از قبیل زمان رسیدن اتوبوس بعدی و فواصل بین آن ها را مشاهده کنید. هر سفر 0.5 لاری قیمت دارد و می توانید با کارت مترو و یا پول نقد این هزینه را پرداخت کنید. اگر تصمیم به حمل و نقل درون شهری با اتوبوس گرفتید، می توانید از سایت http://Transiten.ttc.com.ge که مسیریاب و مربوط به حمل و نقل درون شهری تفلیس است کمک بگیرید.

تاکسی: تاکسی ها می توانند یک وسیله نقلیه آسان رو برای گردش در مرکز شهر باشند و فقط 3-4 لاری هزینه بر می دارند. اما نه همه تاکسی ها. پس قبل از سوار شدن به تاکسی بر روی هزینه آن با راننده به توافق برسید.Old Town یا شهر قدیم، به دنبال کشف
شهر قدیم تفلیس، مکانی عالی برای شروع مکاشفه در سطح شهر است و مناظری دیدنی از قبیل کلیساها، بقعه ها و دژها آن را به جایگاهی توریستی و جذاب برای مسافرین تبدیل می کند. هزارتوی باریک خیابان های آن جا با هربار چرخشِ شما سورپرایز جدیدی برایتان رو می کنند. حتی اگر آن سورپرایز فقط یک حیاط باشد، بازهم آن حیاط حیاطی خاص و زیباست که نمی توانید از حداقل یک عکس انداختن، از آن و یا در آن صرف نظر کنید. لذت واقعی گشت و گذار در شهر قدیم به واسطه پیاده روی در آن، آن هم بدون نقشه دست می دهد؛ حتی اگر به آن اصلا آشنایی نداشته باشید. بارها، نانوایی های سنتی و خینکالی فروشی ها ( خینکالی غذای سنتی گرجستان و یک لقمه بزرگ از گوشت ادویه دار شده است) پذیرای شما هستند، حتی اگر گم شده باشید!

در شهر قدیم  به دنبال خیابان Abunotubuni بگردید، خیابانی سرتاسر تشکیل شده از حمام های عمومی که آب گرم های آن از چشمه های آب گرم محلی می جوشد. این حمام ها غالبا زیرزمینی بوده و می توانید سطح خیابان ها را از پنجره های نزدیک به سقف برخی از آن ها ببینید. دو گزینه حمام عمومی و شخصی برای مراجعین این حمام ها وجود دارد که شما می توانید یکی از آن ها را انتخاب و تجربه آرامش بخشی و ریلکسیشن خوبی در آن داشته باشید. حمام های عمومی ارزانترند و مناطق جداگانه ای برای آقایان و بانوان در آن وجود دارد. ولی در صورتی که داشتن حریمی شخصی را ترجیح می دهید، می تونید از یک حمام شخصی استفاده کنید؛ در حوضچه آب داغ خیس بخورید، در سونا ریلکس کنید و تمام انرژی های منفی درونتان را در حوضچه سرد به آب بسپارید.سپس این چرخه را تکرار کنید.

ماشین کابلی های تفلیس
اگر به دنبال منظره ای اجمالی از سطح شهرقدیم هستید، می توانید سوار ماشین های کابلی تفلیس شوید که مشابه تله فیژ هستند. این سواری کوتاه ولی خوش منظره به شما یک ویو وسیع و گسترده از سطح شهر قدیم و رود مکتاری خواهد داد و پارک شهر رایک را به قلعه ناریکالا (از جمله باید دیدنی ها) وصل می کند، که شما را به قرن 4م میلادی بر می گرداند. این سواری همچنین شما را از نزدیکی مجسمه بزرگ مادر گرجستان (مادر کارکلیس دِدا) و باغ بتنی ملی گرجستان عبور خواهد داد. این سفر تنها یک لاری هزینه داشته و می توانید برای پرداخت آن از کارت مترو استفاده کنید.


Tbilisoba Festival
تفلیسوبا جشنواره ای سالیانه در تفلیس است که در ماه اکتبر و از سال 1979 برگزار می شود. در طول این فستیوال شهر کاملا زنده می شود و همه به نیت داشتن اوقاتی خوش، از خانه بیرون می زنند.

کنسرت های میدانی، آیین واره های سنتی و مراسم رقص و آواز بخشی از اتفاقات نمایشی این فستیوال هستند.بازارهای دست دوم فروشی نیز در کنار این جشنواره تشکیل شده و چرخ های فروش غذا و نوشیدنی نیز به تجدید قوای بازدیدکنندگان کمک می کنند.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0