آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

راهنمای کامل گردشگری سنت پترزبورگ

28 مرداد ، 1398
ادمین رادیس پرواز
0 کامنت

در سن پترزبورگ کارهای جذاب زیادی برای انجام دادن وجود دارند، طوری که اگر بخواهید بین آن ها یکی را انتخاب کنید سردرگم می شوید و اصلا نمی دانید از کجا شروع کنید! کاخ های حیرت انگیز، کلیساها و باسیلیکاهای پرعظمت، دژها ها و موزه های تاریخی و هنری همه و همه شما را شیفته زیبایی پایتخت سابق امپراطوری روسیه خواهد کرد. گردشی که به مثابه سفری در زمان به زمان ماقبل شوروی سابق، دوران تزارها، امپراطریس ها و اشراف خواهد بود.

برای استفاده حداکثری از زمان و بازدید از بیشتر نقاط دیدنی شهر، رادیس پرواز مقاله ای تهیه و ترجمه نموده است که در آن با اکثر نقاط دیدنی و مراکز مهم شهر آشنا خواهید شد.

1-کلیسای بناشده بر خون/ Church of The Saviour on Spilled Blood

کلیسای بنا شده بر خون یا  ناجی خونِ ریخته در محل ترور الکساندر دوم در سال 1883 ساخته و در 1907 درهای آن به روی عموم باز شد. و علت نام گذاری آن به این اسم هم همین موضوع بوده است.همچنین در داستان های مذهبی به عنوان کلیسای رستاخیر مسیح شناخته می شود. این کلیسا در پی شکست روسیه در جنگ کریمه، محل وضع اصلاحات برجسته ای بود که نقش مهمی در آنها داشت و مهم ترینشان نقض قانونی بود که منجر به لغو بردگی دهقانان روسیه شد.

به دنبال غارت و خرابکاری در جریان انقلاب روسیه این کلیسا در سال 1930 تعطیل شد و در دوران جنگ جهانی دوم به عنوان محل جمع آوری اجساد جنگی مورد استفاده قرار می گرفت. همچنین این کلیسا بار ها به عنوان زباله دان، سردخانه و انبار سبزیجات مورد استفاده قرار گرفت مه در نوع خود تاریخچه عجیبی دارد! 

در جولای سال 1970، مدیریت ناجی خون ریخته شده به کلیسای جامع سنت ایزاک واگذار شد و مرمت آن آغاز شد. سرانجام بعد از 27 سال بازسازی و در آگوست سال 1997 این کلیسا مجدداً بازگشایی شد، اما نه به‌عنوان مکانی برای عبادت؛ بلکه به عنوان یک جاذبه گردشگری و موزه‌ای از موزاییک‌های زیبا تبدیل شده بود. امروزه این باسیلیکا به دلیل گنبدهای پیازی شکل و رنگارنگ آن و شکل خاصی که درد به عنوان یک نماد گردشگری از شهر شناخته شده و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ و از نظر مردم مهم ترین جاذبه گردشگری کل روسیه به شمار می آید.

2-موزه دولتی آرمیتاژ/ The State Hermitage Museum

موزه آرمیتاژ شامل 5 ساختمان است که شامل آرمیتاژ کوچک، آرمیتاژ بزرگ، آرمیتاژ جدید، تئاتر آرمیتاژ و کاخ زمستانی می باشد که در مجموع دومین موزه بزرگ جهان به شمار می آید. 

ساخت و ساز این بنا در سال 1764 تا 1767 به دستور کاترین کبیر آغاز شد که وی مقدار زیادی از آثار هنری به نمایش گذاشته شده در این موزه را از یک تاجر آلمانی در آن دوران خریداری کرد. با گسترش روز افزون این آثار هنری در حال حاضر بیش از 3 میلیون قطعه اثر بر دیوارها و حتی سقف های هتل قرار دارند و اگر بخواهید تمام این آثار را ببینید به گونه ای که حداقل 1 دقیقه برای هدکدام زمان بگذارید، حداقل به 9 سال زمان احتیاج دارید.

3-قلعه پتر و پول / Peter & Paul Fortress

دژ پیتر و پول اولین بنای ساخته شده در شهر سن پترزبورگ و به عبارتی محل تولد این شهر به شمار می آید که توسط پتر کبیر بنا و در ابتدا کاربرد یک قلعه دفاعی را داشت. البته این قلعه هرگز خدمتی به هدف اولیه خود نکرد ولی تاریخچه جالبی در دل آن گنجیده است. این مکان به عنوان پایگاه ارتش، محل دفن خاندان امپراطوری روسی، محل آزمایش های علمی پیشگامانه، خانه ادارت دولتی و زندان سیاسیون روسیه مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر این مکان به عنوان بخشی از موزه تاریخ سن پترزبورگ مورد استفاده قرار گرفته که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می آید. این قلعه شامل بخش های مختلفی از جمله مجسمه بزرگ پتر بزرگ، گرند دوکال، دروازه نوا (دروازه محلی که از طریق آن خیانتکاران به محل اعدام اعزام می شدند) و سنگر ناریشکین (که در آن پرچم قلعه به پرواز در می آید) است که در راس 12 شب توپ پر سر و صدایی در انجا شلیک می شود که صدایش واقعا بلند است! حتی اگر دانسته، انتظار شنیدن آن صدا را داشته باشید.

4-کاخ یوسوپوف / Yusupov Palace

کاخ یوسوپوف، قرار گرفته در ساحل رودخانه مویکا (که پیرو این موضوع کاخ مویکا هم نامیده می شود)، خانه خاندان معروف یوسوپوف می باشد که بیشتر شهرت آن به دلیل قتل گریگوری راسپوتین در 16 دسامبر 1916 می باشد. کاخ ساختار اشرافی داخلی خود را تا به امروز حفظ کرده است. (یکی از انگشت شمار ساختمان های این شهر که این ویژگی را دارند) و دارای آمفی تئاتری داخلی است که سه برابر یک آمفی تئاتر معمولی بوده و در گذشته محلی برای اجراهای تئاتر خصوصی به شمار می آمده و اکنون نیز تئاترهای ملی و اپرای کلاسیک در آن به اجرا در می آید.

5-قایق سواری در رودخانه نوا

سن پترزبورگ دارای بهترین چشم انداز از بالا است و محلی ها به اصطلاح چشم انداز هوایی شهر را به مثال چشم اندازی زیبا برای فرشتگان آسمانی توصیف می کنند. رودخانه نوا، نقش مهمی در زیباتر شدن این جلوه داشته است و قایق سواری در آن از جذاب ترین کارهایی است که یک گردشگر می تواند در روسیه انجام دهد. کانال های این رودخانه به سبک باروک و نئو کلاسیک ساخته شده و خط کشی هایی به سبک آمستردام و راه آب هایی کوچک و بزرگ و زیبا دارد.

6-کاخ و باغ های پترهوف

یکی از جاذبه های مهم و دیدنی روسیه (در 30 کیلومتری خارج شهر)، کاخ های بزرگ پترهوف می باشند. این کاخ های بزرگ به عنوان مرکز حکومت پتر کبیر در دوران ورسای روسی ساخته شده اند و بازدیدکنندگان اجازه دارند به عنوان بخشی از تور در برخی از اتاق های آن ها قدم بزنند. که البته اجازه عکاسی در آن ها وجود ندارد و می تواند به سرعت به کاری خسته کننده تبدیل شود.

اما بازدید کنندگان فرصت این را دارند که در باغ پترهوف شامل یک محوطه 200 هکتاری با 500 مجسمه و 144 فواره قدم بزنند و اکسیژن تازه تنفس کنند. (که درهای آن در فصل تابستان باز است). علاوه بر این یک آبشار بزرگ در این مکان وجود دارد که از ساعت 11 صبح شروع به پخش موسیقی کلاسیک می کند.

7-مجموعه کاخ های خیابان Dvortsovaya Embankment

دورتسوایا خیابانی در کنار رود نوا در سن پترزبورگ مرکزی بوده که شامل مجموعه ای از موزه ها، کاخ ها و اماکن دیدنی، از جمله موزه های ارمیتاژ، تئاتر ارمیتاژ، کاخ ماربل، کاخ ولادیمیر، کاخ جدید مایکل، عمارت سالتیکوف و باغ تابستانی می باشد که یک گردش یک ساعته در بین آن ها شما را حیران و سرگردان خواهد کرد. این خیابان دارای چشم اندازی فوق العاده از رودخانه نوا می باشد.

8- کلیسای سنت ایزاک / St Isaac Cathedral

-کلیسای سنت ایزاک بزرگترین کلیسای ارتدوکس شهر سن پترزبورگ و همچنین بزرگترین کلیسای ارتدوکس و چهارمین کلیسای بزرگ جهان با 14000 جایگاه برای نمازگزاران به شمار می آید.

داخل کلیسا با نقاش ها، موزائیک کاری ها، مجسمه های ساخته شده با ترکیبی از سنگ مرمر و سنگ های نیمه قیمتی تزئین شده و البته طلاکاری هایی در ان استفاده شده که بیش از 400 کیلوگرم طلا برای آن ها مصرف شده است!

مسافران با طی یک مسیر 300 قدمی به سمت بالای گنبد  طلایی 43 متری آن می توانند چشم اندازی خیره کننده و وسیع از شهر سن پترزبورگ را مشاهده کنند که تجربه ای وصف ناشدنی خواهد بود.

9-چشم انداز پرسپکتیوی خیابان نفسکی / Nevsky Prospect

خیابان نفسکی، خیابان اصلی شهر سن پترزبورگ (چیزی معادل خیابان ولی عصر ما) با 42 کیلومتر طول است. این خیابان به منظور ارتباط دو نقطه مهم شهر که دریاسالاری سن پترزبورگ (ستاد دریانوردی و حیاط کشتی سازی) و صومعه سنت الکساندر نفسکی لاو باشد توسط پتر کبیر احداث شد. نام گذاری آن نیز توسط خود پتر کبیر که عاشق دنیاهای خارجی و ناشناخته بود انجام داد که بر اساس دو کلمه پرسپکتیو (Prespective) و آینده نگری (Prospective) ، که نشانگر رویای وی برای این شهر بودند، انتخاب شد. شهری با آینده درخشان پر از مناظری با معماری و چشم انداز پرسپکتیوی. امروزه خیابان نفسکی قلب تپنده این شهر بوده و محل خرید، زندگی شبانه، کافه ها و رستوران هایی پرتعداد است. گویا که رویای پتر کبیر محقق شده باشد.

10-موزه میراث فرهنگی فابرژه

موزه فابرژه در کاخ شوالوف محل بزرگترین کلکسیون آثارهنری روسیه است که توسط کارل فابرژه و به منظور حفظ، مطالعه و ترویج میراث فرهنگی روسیه شکل گرفت. مجموعه این موزه شامل نمونه هایی از تخم مرغ های معروف عید پاک امپریال است که نه تنها به عنوان بهترین نگین های هنری، بلکه آثار باستانی منحصر به فردی به شمار می آیند.

11-رزمناو تاریخی شفق قطبی / Russian Cruiser Aurora

رزمناو شفق قطبی در سال 1900 ساخته و در جنگ روسیه و ژاپن در فاصله 1904-05 سرویس دهی داشته و نقش کلیدی در انقلاب بولشویک داشت؛ زمانی که در شب انقلاب 17 اکتبر سال 1917، این کشتی کروز به سمت کاخ زمستانی یک شلیک توخالی انجام داد که به عنوان یک علامت و سیگنال برای کارگران یاغی، سربازان و ملوانان شهر بود که کاخ را تصرف کنند. این کشتی هم اکنون به عنون یک موزه - کشتی در سواحل رود نوا نگهداری می شود. ورود به این موزه برای عموم آزاد و رایگان است ، البته می توانید با درخواست از خدمه کشتی و پرداخت مبلغی اضافه به اتاق موتور کشتی هم بروید.

بازدید از این رزمناو یکی از خاص ترین کارهایی است که می توانید در سن پترزبورگ انجام دهید و بهترین جنبه آن هم رایگان بودنش است.

12-کاخ کاترین / Catherine Palace

در فاصله سه کیلومتری جنوب سن پترزبورگ در شهر Tsarskoye Selo کاخ با شکوهی با سبک معماری روکوکو بنا شده است که در زمان روسیه تزاری، استراحتگاه تزارها بوده است. این مکان در اصل یک کاخ عادی و نه چندان بزرگ بوده که توسط پتر کبیر برای همسرش کاترین اول ساخته شده بود که دو سال بعد از مرگ پتر، دخترش الیزابت آن را بازسازی و تبدیل به کاخی لوکس و امروزی کرد. نمای داخلی این کاخ بر پایه رنگ های آبی و سفید و استفاده مکرر از کهربا تزئین شده که در نوع خود بی نظیر است. در این طراحی ها از غالب بر 100 کیلوگرم طلا استفاده شده که مجموعه همه این ها به زیباترین طراحی داخلی که شما در عمر خود دیده اید تبدیل خواهد شد.

13- میدان کاخ / Palace Square

این مکان ساخته شده در سال 1819 - 1829 به دستور کاترین کبیر،به عنوان مهم ترین مکان عمومی سن پترزبورگ شناخته می شود و محل برگزاری مناسبات و مراسم مهم روسیه، از زمان های گذشته تا به امروز بوده است. اتفاقاتی از قبیل جشن سال نو، روز پیروزی، مراسم بادبان های سرخ و دیگر جشن های شب های سفید همگی در این محل برگزار می شوند.  در ضلع شمالی، کاخ زمستانی با سبک معماری باروکی قرار دارد که بین سال‌های ۱۷۵۴ تا ۱۷۶۲ ساخته شد. اینجا اقامتگاه اصلی تزارهای روسی بود و در کرانه رودخانه «نیوا» (Neva) واقع شده است. کاخ زمستانی، ساختمان اصلی موزه آرمیتاژ نیز می‌باشد. ستاره درخشان این جاذبه گردشگری ستونی عظیم در وسط آن خواهد بود که به ستون «الکساندر» شهرت دارد. این ستون یادمانی از پیروزی روسیه علیه ارتش ناپلئونی فرانسه است.

14- مترو سواری در سن پترزبورگ

علاوه بر بناهای باورنکردنی سن پترزبورگ بر روی سطح زمین، شهر زیرزمینی آن نیز با موزائیک های کاروینگ شده، مجسمه ها و سازه های شگفت انگیزی تزئین شده است که این تزئینات سیستم تروی سن پترزبورگ را به یکی از تماشایی ترین متروهای سرتاسر جهان تبدیل کرده است. در این شهر یک تور 2 ساعته متروگردی وجود دارد که شاید در حرف چندان جالب و به خصوص به نظر نیاید ولی در عمل یکی از جذاب ترین کارهایی است که در سن پترزبورگ می توان انجام داد.

15-تئاتر الکساندرینسکی / Alexandrinsky Theater

تئاتر الکساندرینسکی در سال 1832 و برای گروه سلطنتی پترزبورگ ساخته شد و در آن جا بود که بسیاری از شاهکارهای صحنه ای چایکوفسکی، موسوروگسکی و ریمسکی-کورساکن برای اولین بار به صحنه رفتند. در حال حاضر این آمفی تئاتر محلی برای اپرا و رقص باله به شمار می آید که این کابرد جدید آن توسط چندین هنرمند این رشته که سال ها در مکتب باله سلطنتی کار کرده بودند ( امروزه با نام آکادمی باله روسی واگانوا شناخته می شود) راه اندازی شده است. این شرکت تا به امروز به اجرای کلاسیک ادامه می دهد. با این وجود باله سوان- لیک (دریاچه سووان) هنوز به عنوان محبوب ترین سالن باله روسی شناخته می شود.

همچنین یک نقشه گردشگری به زبان انگلیسی و با پیکسلیشن 2576*1678 به این مقاله الصاق شده است که می توانید آن را از لینک زیر دانلود و در سفرتان به این شهر، از ان استفاده کنید. در صورتی که رادیس پرواز را برای سفر به  تور ترکیبی مسکو سن پترزبورگ انتخاب کردید، علاوه بر تورهای استانداردی که  در پکیج موجود می باشد ، از لیدر خود نحوه دسترسی به دیگر نقاط  دیدنی مذکور در مقاله را بپرسید. 

نقشه گردشگری سن پترزبورگ  / تورهای ترکیبی مسکو + سن پترزبورگ

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0