آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

استعلام ممنوع الخروجی

20 شهریور ، 1398
رادیس پرواز
0 کامنت
تگ ها : پاسپورت

استعلام ممنوع الخروجی

به منظور تضمین حضور متهم در تمامی مراحل دادرسی کیفری اعم از تحقیقات مقدماتی، محاکمه و اجرای حکم مرجع قضایی همواره براساس نوع جرم، شدت آن و خسارات مورد ادعای مدعی خصوصی ممکن است در مواردی اقدام به صدور قرار ممنوعیت خروج از کشور نماید.
ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که مهیای یک سفر خارجی بوده اید و تمام مقدمات سفر مثل ویزا و بلیط را هم فراهم کرده اید، اما نهایتاً در فرودگاه متوجه می‌شوید که ممنوع الخروج هستید این موضوع می‌تواند همه برنامه‌های سفر شما را به هم بریزد و در صورتی که محل اقامت نیز در کشور مقصد رزرو شده باشد متحمل خسارت‌های مالی زیادی خواهید شد که بسیار ناراحت کننده می‌باشد؛ لذا در این نوشتار قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم که خروج چه کسانی از کشور ممنوع است؟ یک مسافر پیش از اقدام برای سفر خارجی از کجا استعلام ممنوع الخروجی خود را بگیرد؟ و در چه صورتی حکم ممنوع الخروج بودن فرد لغو می‌شود؟

چه افرادی ممنوع الخروج هستند

پنج گروه از افراد ممنوع الخروج هستند که به شرح ذیل می‌باشند:

۱- محکومان کیفری که دوران محکومیت را طی نکرده‌اند یا جهت اجرای حکم متواری هستند.

۲- بدهکاران قطعی مالیاتی که به موجب صدور حکم قطعی دادگاه یا صدور اجرائیه در اجرای ثبت سازمان ثبت اسناد و املاک، بدهی آن‌ها محرز شده است.

۳- افرادی که در خارج از ایران به خاطر تکدی، ولگردی، سرقت، کلاهبرداری و هر عنوان دیگری دارای سوء شهرت باشند.

۴- کسانی که مسافرت آن‌ها به خارج از کشور به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی ایران باشد همچنین کسانی که به موجب اعلام کتبی مقامات قضایی حق خروج از کشور را ندارند.

۵- افرادی که اخذ گذرنامه و خروج از کشور آن‌ها به اراده فرد دیگری محول شده است، اطفال زیر ۱۸ سال و زنان شوهر دار زیر مجموعه این گروه هستند.

استعلام ممنوع الخروجی مهریه

لازم به ذکر است ممنوع الخروجی بابت مهریه نیز وجود دارد و میتوان حکم ممنوع الخروجی مرد را بابت مهریه گرفت که در این مورد، مرد به علت عدم پرداخت مهریه همسرش، ممنوع الخروج می‌شود که این ممنوع الخروجی از طریق مراجع ثبتی به عمل خواهد آمد.
در واقع زن برای وصول مهریه خود از طریق دفترخانه رسمی ازدواج مبادرت به صدور اجراییه کرده که پس از ابلاغ آن به مرد، زن می‌تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیرمنقول مرد اقدام نماید.
گاه زن به اموال شوهرش دسترسی ندارد و نمی‌تواند برای وصول طلبش مالی را معرفی کند و مرد نیز از معرفی اموال خود به منظور پرداخت بدهی خودداری می‌کند که در این مواقع زن می‌تواند تقاضای ممنوع الخروج شدن او را بنماید تا از خروج شوهرش از کشور به قصد فرار از پرداخت بدهی و عدم پرداخت آن جلوگیری شود.

مدت اعتبار قرار ممنوع الخروجی چقدر است

به موجب ماده ۲۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مدت اعتبار قرار ممنوع الخروجی از کشور ۶ ماه و قابل تمدید است لازم به ذکر است که در صورتی که مدت مندرج در دستور منع خروج منقضی شود، این دستور خود به خود منتفی است و مراجع مربوط نمی‌توانند مانع از خروج شوند.
پس از صدور دستور ممنوعیت خروج از کشور از سوی بازپرس یا قاضی دادگاه آن‌ها باید مراتب را به دادستان کل کشور اطلاع دهند تا از طریق وی به مراجع مربوطه اعلام شود.
در صورتی که مقام قضایی قرار ممنوع الخروجی فردی را صادر کند آیا قرار مذکور قابل اعتراض است؟
به موجب تبصره ۲ ماده ۲۴۷ قانون آیین دادرسی کیفری امکان اعتراض به قرار ممنوع الخروجی وجود دارد این قرار ظرف ١٠روز قابل اعتراض است.
بر مبنای این که صادر کننده این قرار چه مرجعی است محل اعتراض به آن متفاوت است در صورت صدور این قرار توسط بازپرس، مرجع اعتراض دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به اصل اتهام را دارد، اما اگر قاضی دادگاه قرار ممنوع الخروجی را برای فرد صادر کرده باشد، مرجع اعتراض دادگاه تجدید نظر استان خواهد بود.

اطلاع از ممنوع الخروجی

 مسافرانی که قصد خروج از کشور را دارند می توانند با مراجعه حضوری به اداره گذرنامه شهر آرا وضعیت ممنوع الخروجی خود را مشخص کنند. علاوه براین، برای کسانی که دچار مشکل مالیاتی و اسنادی و مشابه بوده و خروجشان از کشور به چنین دلایلی دچار مشکل است، می توانند از سامانه استعلام آنلاینی که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور راه اندازی کرده است اطلاع از ممنون الخروجی خود پیدا کنند ( برای ورود به این سایت اینجا کلیک کنید )

**لازم به ذکر است این سامانه فقط ممنوع الخروجی بابت مشکلات املاکی و و اسناد رسمی را نشان میدهد و ممنوع الخروجی های تحت تاثیر مشکلات قضایی و کیفری را نشان نمیدهد لذا باید بدانید بهترین راه برای استعلام ممنوع الخروجی مراجعه به اداره گذرنامه شهرآرا می باشد**


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0