آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

راهنمای گردشگری در جزیره فی فی تایلند، بهشت روی زمین

24 شهریور ، 1398
رادیس
0 کامنت

در این مقاله که رادیس پرواز برای شما آماده کرده است، بهترین کارهایی که می توان در جزایر فی فی انجام داد مورد بررسی قرار گرفته اند. جزیره فی فی در تایلند به نام Koh Phi Phi  یا کوه پی پی شناخته می شوند. جزایری که به طرز شگفت انگیزی زیبا هستند و به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری تایلند جنوبی شناخته می شوند. در 43 کیلومتری غرب ساحل کرابی، این مجمع الجزایر کوچک متشکل از 6 جزیره به نام های کو فی فی دون، کو فی فی له، کو بی دانوک، کو بی دا نای، کو فای (جزیره بامبوها) و کو یو نوگ (جزیره پشه ها) می شود. تنها جزیره مسکونی  از بین این جزایر، کو فی فی دون است که بزرگ ترین آن ها است و آن را به نام فی فی بزرگ می شناسند.

در ادامه 10 مورد از جذاب ترین کارهایی که می توان در جزایر فی فی انجام داد مورد بررسی قرار می گیرند که شامل معروف ترین سایت هایی می شود که این جزیره به گردشگران خود پیشنهاد می دهد. طبیعت زیبای این منطقه اولین آن ها است و قطعا هیچ کاری به اندازه لذت بردن از این فضای بکر در آن خوش نمی گذرد. جایی که به نظر می رسد هر بار چیز جدیدی برای عرضه کردن دارد.

کو فی فی له (فی فی کوچک) و خلیج مایا

کو فی فی له یا فی فی کوچک دومین جزیره بزرگ در مجمع الجزایر فی فی است. در این مکان غیر مسکونی تنها تعدادی جنگل بان در یک کمپ کوچک متعلق به پارک ملی Noppharat Thara-Mu Ko Phi Phiزندگی می کنند. این جزیره تنها دارای یک ساحل  قابل دسترسی در کرانه خلیج مایا است که در سال 2000 و پس از اکران فیلم موفق «ساحل» The Beach با بازی لئوناردو دی کاپریو به شهرت جهانی دست پیدا کرد.

ساحل مایا با آب های شفاف کریستالی، شن های سفید پودری و پوشش گیاهی سرسبز و استوایی خود در مجموع شبیه به یک کارت پستال زنده است و در تمام فصل های سال (از نوامبر تا آپریل) به وسیله شهرت جهانی خود، روزانه بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می کند.

با وجود شلوغی زیاد، خلیج مایا جایی است که نمی توان از بازدید آن چشم پوشی کرد. تراس کوچکی در پشت ساحل ساخته شده که چشم انداز وسیعی به خلیج کوچک لوه ساما دارد. جایی که به مناسب بودن برای غواصی مشهور است. یکی دیگر از نقاط جذاب شمال شرقی فی فی کوچک، غار وایکینگ است که در ادامه راجع به آن خواهید خواند.

چشم انداز فی فی بزرگ

کو فی فی دون (فی فی بزرگ)، نقشه ای با شکل نامتعارف و شبیه به حرف انگلیسی Hدارد.بخش مسکونی اصلی فی فی بزرگ بر روی خط افقی  آن قرار دارد که شامل یک سطح شن و ماسه ای 100 متری مسطح بین خلیج دالوم در شمال و خلیج توسنای در جنوب است. دو خط عمودی H کوهستانی و جنگلی هستند. قسمت شرقی بخش شنی، دارای بیشترین ارتفاع در کل جزیره است و به نوعی بام جزیره به حساب می آید؛ علاوه بر این دارای نقطه دید زیبایی به ساحل ، مشرف به دهکده و دوخلیج است.با موبایلتان از این ویو عکس بگیرید و آن را به عنوان کارت پستال اینترنتی به دوستانتان بفرستید! مطمئنا تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

جزیره بامبو

جزیره بامبو (کو فای این تای) یکی از شش جزیره متعلق به مجمع الجزایر فی فی در منطقه کرابی تایلند جنوبی است. جزیره بامبو که تقریبا در 5 کیلومتری شمال شرقی فی فی بزرگ قرار دارد، یک رویای گرمسیری است که به حقیقت می پیوندد. رویایی با ابعاد 600 در 700 متر! تمام این جزیره توسط نواری از شن و ماسه سفید احاطه شده و بخش مرکزی آن با پوشش گیاهی پرپشتی از درخت های بامبو پر شده که نام جزیره نیز  برگرفته از ویژگی های بخش مرکزی است.

جزیره بامبو برای یک سفر یک روزه بسیار مناسب است و با داشتن صخره های مرجانی فوق العاده خود، که در فاصله کمی از ساحل تشکیل شده اند، به خصوص در بخش غربی مکانی بسیار فوق العاده برای تورها و کلاس های غواصی است. در کنار ساحل، یک بار ساحلی کوچک نیز قرار دارد که نوشیدنی و اسنک سرو می کند. سفرهای روزانه و شبانه مختلفی (کمپ و چادر) از کوه  فی فی دون به جزیره بامبو انجام می گیرد یا اینکه می توانید در شهر پوکت یک تور یک روزه خریداری و با قایق موتوری به فی فی بیایید.

غواصی در فی فی

غواصی یکی از فعالیت های اصلی فی فی است و در جزیره تعداد زیادی از مراکز مهم و حرفه ای غواصی PADIدر اختیار شما قرار دارند. از آموزش های مقدماتی غواصی و این که اصلا غواصی چیست گرفته، تا اصول حرفه ای و فوق حرفه ای غواصی (دایومستر) و تورهای یکروزه  زیر آبی برای بازدید از جاذبه های مسحور کننده زیردریای آب های فی فی و اطراف آن.

در میان همه مراکز غواصی این منطقه، ُShark Point، Anemone Roof و King Cruiser Wreckدر غرب فی فی و بین آب های فی فی و پوکت   قرار گرفته اند. خلیج مایا وکوه بیدانوک  اند نای در نزدیکی فی فی کوچک قرار دارند و همگی آن ها در کمتر از 40 دقیقه از فی فی بزرگ در دسترس اند.در زیر این آب ها صخره  های مرجانی عمودی زیادی وجود دارند که ارتفاع برخی از آن ها به 25 متر می رسد. روی این صخره ها که در هر درز و شکاف و گوشه کناری رشد می کنند، مرجان های نرم، شقایق های دریایی بزرگ و نارنجی، مرجان های سیاه و خیارهای دریایی بلند و باریکی یافت می شود. چندین نوع غیر معمول مرجانی در اب های اطراف جزایر فی فی وجود دارد. از جمله بوته های مرجانی سفید یک متری که به شکل درخت کریسمس شکل گرفته و جزئیات آن مانند تزئینات یک درخت کریسمس واقعی است.

سواری هیجانی با کشتی کروز کاپیتان باب !

اکیپ های دوستی و کسانی که به دنبال هیجان های جدیدند، می توانند همزمان هم از یک تفریح جذاب لذت برده و هم جلوه های جدیدی از زیبایی جزیره فی فی را کشف کنند. خلیج مایا، ساحل میمون، آب های لوه ساماه،  دامنه ساحلی وانگ، و خلیج پی – له همه و همه در مسیر این کشتی کروز قرار دارند. مسیری که البته نه چندان امن ، ولی بسیار مهیج است.

کاپیتان باب هرروزه ساعت 13 از خلیج توسنای حرکت می کند و علاوه بر عبور از تمام مکان های مذکور، در آن فعالیت هایی از جمله غواصی،  ماهی گیری، کایاک سواری، شیرجه در آب و غذا دادن به میمون ها انجام می شود. نهار، میوه، تنقلات  روی آب سرو می شود و البته نوشیدنی آن نیز برای هر کس نامحدود است! که به این وسیله کاپیتان باب به اوج می رسد و در نهایت کسانی که هنوز توان دیدن داشته باشند می توانند از  غروب آفتاب دل انگیز دامنه ساحلی وانگ و قسمت غربی فی فی بزرگ لذت ببرند.

ساعات کاری: 13:00 تا 19:00

آدرس: در دفتر رزرواسیون کابانای جزیره فی فی می توانید بلیط تهیه کنید.

تلفن: 084-84813346970

رنج قیمت: 3.000 بت برای آقایان، 2.500 بت برای خانم ها، 1.000 بت برای افراد زیر 15 سال

تورهای شنا با کوسه ها!

در میان همه تورهای غواصی که در فی فی بزرگ وجود دارند، تور شنا با کوسه ها به چند دلیل محبوب ترین آن ها است. از سال 1975 و از اکران فیلم سینمایی آرواره ها به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، کوسه ها به تصورات و رویاهای انسان ها راه یافتند – نه حتما به شکلی درست –و کنجکاوی ما نسبت به  آن ها برانگیخته شد. برای قلقلک دادن این کنجکاوی می توان از رادیس پرواز یک  بلیط  و یک تور پوکت خرید. یک تور یک روزه  به پوکت رفت ، یک بلیط غواصی کوسه گردی خرید و به دل دریا زد. تعداد زیادی از کوسه های پوزه سیاه و پلنگی منتظر شما هستند!

این تورها معمولا صبح  خیلی زود و از ساعت 6 آغاز می شوند و حداکثر نصف روز زمان می برند. غواصی در گروه های کوچک با تجهیزات کامل تدارک دیده می شود و هر کدام از این تیم ها یک راهنمای حرفه ای همراه خود دارند. معروف ترین نقطه ای که در آن می توان به تماشای کوسه ها پرداخت   Shark Pointواقع در 800 متری ساحل بزرگ است. (یک شارک پوینت دیگر در کرانه غربی فی فی بزرگ قرار دارد، اما به دلیل عمق زیاد، تنها غواصان حرفه ای می توانند بلیط آن جا را تهیه کنند.) این تورها بسیار هیجان انگیز و آموزنده بوده و خاطراتی فراموش نشدنی برای شما به جای می گذارند. امنیت  آن ها نیز با تجهیزات تهیه شده و تمهیدات اندیشیده شده، کاملا تامین است. کوسه های نوک سیاه پرتعداد ترین کوسه های این آب های شفاف هستند و 1 متر طول دارند. برخی از افراد از قرار گرفتن در عمق آب احساس وحشت  می کنند، که واکنش طبیعی بدنشان است؛ در هر حال برای این که بتوانید به ترستان پایان بخشیده و خودتان را آرام کنید، بهتر است بدانید که کوسه های نوک سیاه اصلا خطرناک نیستند، بلکه در عوض، کاملا هم ترسو هستند. در واقع اگر شما بترسید و این ترس را در حرکاتتان نشان دهید آن ها احتمالا زودتر از شما فرار خواهند کرد.اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید، می توانید دسته های چندتایی کوسه ها را ببینید که در حلقه ها و گروه های خود شنا می کنند.

این فعالیت ها معمولا در دسته های کوچک انجام می گیرد تا کوسه ها از دیدن تعداد زیاد جمعیت احساس ترس و فرار نکنند. راهنمای تور شما نیز مسئولیت این را دارد که کارهایی که باید انجام دهید و کارهایی که باید انجام ندهید را به شما آموزش دهد.

Adventure Club یا باشگاه ماجراجویان یکی دیگر از برگزار کنندگان تورهای شنا با کوسه ها است که در این کار از قدیمی ترین ها به شمار می آید.

ساعات کاری: 6:00 الی 12:00 صبح

آدرس: دهکده توس نای مرکزی

تلفن: 081-8951334

خلیج مودی

خلیج Moo Dee، دارای یک ساحل 500 متری با شن سفید و احاطه شده با آب های زمردین بوده که در کرانه شرقی ساحل فی فی بزرگ قرار گرفته است و یک انتخاب عالی برای فرار از شلوغی به شمار می آید. (حداقل تا قبل از زمان نهار) ساحل مو دی با حدود 1 کیلومتر پیاده روی از بام فی فی قابل دسترس است  و راه کمتر خسته کننده دسترسی به آن این است که یک  قایق دم دراز از نزدیکی توسنای جتی اجاره کنید و با حدود 1 دقیقه زمان به خلیج مودی برسید. قیمت آن هم بین 150 تا 200 بت است .(که در این جا مهارت چانه زنی هم نقش موثری در پایین رفت قیمت دارد!)

این ساحل واقعا مکانی جالب با صبح هایی دل انگیز و آرام است ولی متأسفانه قایق موتوری های تفریحی که از پوکت و کرابی به آن می آیند، آرامش بعد از ظهر های آن را تا حدود ساعت 15:30 بهم می زنند. مو دی نیز دارای تورهای غواصی جذابی در هر دو انتهای خلیج برای مسافران می باشد. یک کلبه Rasta-Run هم در آن جا غذا و نوشیدنی می فروشد. توجه داشته باشید که با توجه به دورافتادگی این ساحل، قیمت آب بسیار گران است. بنابراین بهتر است با خود بطری به همراه داشته باشید.

آدرس: ما بین توس نای پیر و استراحتگاه ساحلی ماما، غرب توس نای

تلفن: +66(0)897533900

سنگ نوردی

منطقه کرابی به دلیل وجود صخره های بلند سنگ آهکی که از جاذبه های طبیعی این استان است، کعبه سنگ نوردان در جنوب تایلند به شمار می آید. کرابی در کل  جاذبه های گردشگری فوق العاده ای در کلاس یک جهانی دارد که از جمله آن ها می توان به ساحل تون سای و غار الماس ریلی اشاره کرد که همه آن ها هم در ساحل قرار دارند. جزیره فی فی بزرگ، در 42 کیلومتری این مکان قرار دارد و این فاصله نسبتا زیادی است برای این که جاذبه های کرابی را مختص منطقه فی فی نیز بدانیم، اما توپوگرافی و مکان نگاری مشترک آن دو باعث می شود که جاذبه های طبیعی شبیه به هم زیادی داشته باشند. برج توس نای، در انتهای غربی خلیج توس نای قرار گرفته و بهشت سنگ نوردان فی فی حساب می شود. این برج آهکی با 200 متر ارتفاع دارای 48 مسیر پیچیده و مختلف است که دارای انواع سطوح شیب دار و مناسب برای تمام سطوح کوهنوردان، از مبندی تا با تجربه است. شرکت های حرفه ای کوهنوردی مانند سنگنوردی ایبکس، میمون عنکبوتی و فدراسیون سنگنوردی ناشنوایان دوره های آموزشی و تورهای نیمروزی یا یک روزه ارائه می دهند. مربیان کوهنوردی آن ها هم با بالاترین استاندارد های ایمنی، آموزش را انجام می دهند.

ساعات کاری: همه روزه

مکان: تون سای غربی، مابین تون سای پیر و استراحت گاه ساحلی تون سای

تلفن:  +66(0)897533900

غار وایکینگ  ها

غار وایکینگ یکی از مهم ترین نقاط گردشگری فی فی کوچک است که در پایین برج آهکی و در شمال شرقی جزیره قرار دارد و رسیدن به آنجا نیازمند طی کردن یک مسیر آبی نهایتا 30 دقیقه ای از خلیج تون سای با قایق دم دراز است.این غار که در زبان تایلندی به نام Tham Paya Nak معروف است، نام خود را مدیون نقاشی هایی است که در دیوار های جنوبی غار کشف شده است. این نقاشی ها شکل قایق ها و کشتی های مختلف باستانی را به تصویر کشیده است. مثلا یکی از آن ها به شکل یک دراکای اسکاندیناوی است که وایکینگی بودن آن را نمایان می کند. این نقاشی ها یقینا مربوط به زمان معاصر بوده و احتمالا ملوان هایی که هنگام طوفان به غار پناه می بردند آن ها را کشیده اند.

بازدید از غار وایکینگ ها به شما این امکان را می دهد که یکی از سود آور ترین صنایع محلی، یعنی شکار لانه پرندگان را کشف کنید.  پرنده هایی در این غار وجود دارند که لانه هایشان را با بزاق دهان می سازند. این لانه ها طبق باوری که ریشه در فرهنگ چین دارد باعث سلامت بدن  و بخصوص سلامت پوست می شوند. این موضوع باعث شده که شکار آن ها به یک شغل برای  افراد محلی تبدیل شود. چون داربست ها با چوب بامبو ساخته شده و مردم محلی باید در تاریکی از این داربست ها بالا بروند. تخمین زده می شود که قیمت هر کدام از این آشیانه ها، 2500 دلار باشد.

نحوه دسترسی: یک قایق دم دراز از توس نای پیر یا نزدیک لیم تونگ اجاره کنید. این قایق ها برای شما حدود 2.000 بت هزینه خواهند داشت و می توانید جاذبه های دیدنی جذابی را در اطراف گروه جزایر فی فی کشف کنید.

مدرسه آشپزی تایلندی پوم

اگر در حال سپری شدن تعطیلات در تایلند هستید و خانواده از دستپخت و غذاهای تکراری شما خسته شده اند، بهترین گزینه برای شما این است که به صورت مخفیانه در رستوران و مدرسه آشپزی پوم آموزش دیده و پس از بازگشت از تعطیلات، اهالی خانه را سورپرایز کنید! این آموزشگاه با دوره های کوتاه مدت خود انواع مختلفی از تکنیک های سری آشپزی تایلندی را آموزش داده و شما را با بسیاری از مواد اولیه و دستور پخت های این کشور آشنا خواهد کرد. این مکان در ساحل پتونگ قرار داشته و شعبه دوم آن در جزیره فی فی بزرگ قرار دارد. (شعبه سومی هم در چیانگ مای وجود دارد.)

این مدرسه دارای کلاس های 30 دقیقه ای پخت غذای سریع و کلاس های طولانی تر (تا 4 ساعت) است که علاوه بر پخت غذاهای پیچیده تر در آن،  آموزش هایی هم درباره عرقیجات، سبزیجات و سس های رایج در کشور تایلند به شما ارائه می شود. در نهایت می توانید غذایی را که پخته اید میل و از آن لذت ببرید.

این کلاس ها هم جنبه آموزشی و هم جنبه سرگرمی داشته و یاد گرفتن دستپخت تایلندی قطا به جذاب ترین خاطره شما از سفر به این کشور تبدیل خواهد شد.

ساعات کاری: رستوران از 11:00 الی 21:00 و کلاس ها از 13:00 به بعد

آدرس: در تون سای مرکزی به دنبال رستوران نارنجی بگردید!

تلفن : 081-5218904 / 075-601425

رادیس پرواز تورهایی را برای سفر به تایلند به صورت تکی و ترکیبی، برای شما عزیزان تدارک دیده است. برای سفر به جزیره فی فی، آسان ترین راه رفتن به پوکت و اجاره یک قایق موتوری به آن است. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0