آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

کوالالامپور مجانی! چگونه پایتخت مالزی را با جیب خالی بگردیم؟

22 مهر ، 1398
رادیس
0 کامنت

ممکن است کوالالامپور نسبت به بسیاری از پایتخت های بزرگ آسیایی، شهر ارزان تری باشد اما  چه کسی چیز مفت را دوست ندارد؟   در این شهر تعداد زیادی سایت و جاذبه گردشگری وجود دارد که بدون هزینه کردن حتی یک سنت می توانید از آن ها لذت ببرید.

تور پیاده روی

یک جفت کفش  راحت برای پیاده روی بپوشید و کوالالامپور را زیر پایتان بگذارید. برخی مسیرهای این شهر بالقوه جذابند. از جمله آن ها قلب استعماری پایتخت را می توان نام برد. میدان مردکه، یکشنبه بازار کامپونگ بارو، باغ های مالایی و محله هندی های کوالا همه از دیدنی های این کلان شهرند. تورهای رایگان زیادی برای هرکدام از این بخش های شهر وجود دارد که معمولا در تالار شهر کوالالامپور برنامه ریزی می شوند. Visitkl.gov.my وبگاه اینترنتی است که می توانید با مراجعه به آن از زمان  و مکان برگزاری این تور ها مطلع شوید.

موزه های آندرریتد و دست کم گرفته شده

با این وجود که موزه و آرت گالری بانک نگارا با شنیدن نام آن و ماهیت بانکی اش چندان جذاب نمی نماید؛ با مراجعه به آن شدیداً غافلگیر خواهید شد. در مرکز یادگیری ویژه بانک مرکزی مالزی، نمایشهای گروهی با وضوع اقتصاد و نمایشگاه هایی برگزار می شود که نقش یک ملت را در اقتصاد جهانی ترسیم می کند. همچنین مجموعه هنری قابل توجه بانک مرکزی واقعا ارزش دیدن دارد.

جاذبه های طبیعی و جنگل های گرمسیری

پارک جنگلی کوالالامپور که همچنین به عنوان ذخایر جنگلی بوکیت ناناس نام برده می شوند، محوطه ای از جنگل های بارانی  نیمه بومی در مکانی نامعمول در پایین برج منارای کوالالامپور می باشد. بازدیدکنندگان می توانند این 9 هکتار جنگل را ابا پای پیاده کشف کنند و با رسیدن به ارتفاع 200 متری از سطح شهر، راهی مهیج برای رهایی از شلوغی شهر بیابند.

دیگر منطقه آرام این شهر دریاچه پردانا در باغ گیاه شناسی به همین اسم است. این دریاچه ساخته دست بشر، یک بهشت 92 هکتاری در مکانی ایده آل برای ریلکسیشن است. این منطقه دارای باغهایی بی نقض مشبه به جنگل های استوایی است که دارای انواع و اقسام گیاهان دارویی و گرمسیری می باشد. تورهای رایگان پیاده روی باغ مابین ساعت های 8 تا 10 صبح، در روزهای غیر تعطیل هفته برگزار می شود.

به جز این دو، پارک KLCC، مکانی مناسب برای لذت بردن از غروب آفتاب و مشاهده برج های باشکوه پتروناس است. این پارک 20 هکتاری در قلب پایتخت قرار داشته و خانه ی 1900 گونه گیاهی و همچنین دارای پیست دوی استقامت، استخر بادی و نمایش آبی سمفونی دریاچه است. سمفونی دریاچه مجموعه ای از فواره هاست که با موزیک خاصی هماهنگ شده و روازنه دوبار نمایش اجرا می کند.

موزه دایره جنایی

موزه سلطتی پلیس مالزی به تحولات و اتفاقات نیروی پلیس این کشور در طی سالیان گذشته می پردازد. بیش از 8000 شیء قدیمی پلیسی در این موزه به نمایش گذاشته شده است؛ از جمله لباس های قدیمی پلیس، قایق های پلیس، وسایل و خودروهای گشت زنی و بی شمار اسلحه. از چاقو و کارد و قمه و شمشیر و کاتانا گرفته تا کلت و یوزی و پرتاب کننده راکت. علاوه بر این، گالری سی C  و راهنمایان آن در این موزه برخی از موارد  و رازهای عجیب و کنجکاوکننده در پرونده های جنایی و چگونگی کشف آنان  در عملیات های پلیس را توضیح و به نمایش می گذارند و در مورد چگونگی جلوگیری از جرائم سازمان یافته و شکل گیری جوامع مخفی آسیب زا  صحبت می کنند.

مکان های مقدس کوالالامپور غارهای باتو

مسجد  جامع (جامک) کوالالامپور مسجدی دیدنی است که به دلیل ویژگی های برجسته معماری و طراحی داخلی هندو – ساراکنیک خود مورد تحسین واقع شده است. این مسجد با درختان نخل احاطه شده و تبدیل به محلی برای کشف و یکی از نماد های شهری شده است. شهری که 46 درصد از مردم آن مسلمان هستند. فراموش نکنید که قبل از ورود به مسجد لباس راحت وخنک پوشیده و کفش هایتان را دربیاورید.

معابد سبک چینی یا چایناتاون کوالا ممکن است در مقابل معابد پنانگ، چندان به نظر نیایند ولی همچنان چشمگیر هستند. معبد گواندی (خدای جنگ) معبدی شلوغ با رنگ قرمز و زیبا است که به خدای جنگ تائوتیت اختصاص داده شده است. گوان یین دیگر معبد این شهر، بسیار رنگارنگ و ساخته شده به سبک های باروک و شرقی است و چان شی شو یوئن، با پرداخت پیچیده و استادانه جزئیات، اساطیر چین باستان را به تصویر می کشد.

پس از بازدید از این مسجد ها و معبدها، به 13 کیلومتری شمال پایتخت بروید و از غارهای هیجان انگیز باتو بازدید کنید. این غارها مجموعه ای آهکی از  ساخته های دست طبیعت است که انتهای آن به حرم های هندو می رسد. بازدید از غار اصلی رایگان است و ورودی غار رامایانا تنها 2 رینگت است. بعد از مجسمه طلایی و غول پیکر خدای هندو موسوم به ارباب موروگان، از آن ارتفاع، چشم انداز هیجان انگیزی ازسطح شهر به چشمتان خواهد خورد.

معماری التقاطی مالزی، پارادوکس آسمان خراشهای فلزی و کلبه های چوبی

میدان مردکا (یا میدان استقلال) با ساختمان های جذاب سازمانی و قدیمی احاطه شده که حکایت سالیان قدیم مالزی را در دل خود دارد. ساختمان خیره کننده سلطان عبدالصمد اصلی ترین ساختمان این میدان است و معماری دوران استعماری انگلیسی راج را با بالکن های قوس دار و برج های گنبدی که دارد نشان می دهد. در این میدان یک پرچم مالزی با ارتفاع 100 متر وجود دارد که برای اولین بار در سال 1855 به افتخار استقلال کشود از حاکمیت انگلیس برافراشته  شده بود.

همچنین در میدان مردکه و در گالری شهری کوالالامپور، نمایشگاهی وجود دارند که به بررسی تاریخ این شهر، جاذبه های دیدنی آن و معماری متنوع آن می پردازند. یک مدل مینیاتوری از برج های پتروناس در این مکان وجود دارد که مانند نمونه واقعی آن، شب ها روشن و همانطور که برج های اصلی به شهر، به موزه روشنایی می بخشد.

برای دیدن بقایای کلونی های مستعماری محقرانه تر، به منطقه دفتر  مرکزی انجمن میرا ث ملی بادان واریسان مراجعه کنید. در آن جا یک خانه ییلاقی متعلق به دهه 1920 که در آن دوران محل استقرار افسران بریتانیایی بود را مشاهده خواهید کرد.

دیوارهای ساخته شده از چوب ساج و کرکره های چوبی آن تضاد آشکاری با آسمان خراش های فلزی همسایه دارد.

آثار ملّی و صنایع دستی

موزه ملی منسوجات و  پارچه در ساختمانی بزرگ به سبک مغولی و در میدان مردکه واقع شده است. از نمونه  آثاری که در این هتل به نمایش گذاشته شده اند میتوان به گلدوزی های گران قیمت، ملیلیه دوزی های رنگارنگ، نمونه های زیبای لباس های محلی، روسری و کمربندهای پاکدامنی اشاره کرد. همچنین می توان در مورد ریشه بانتیک، تاریخچه کراوات و چاپ بلوک در مالزی و چگونگی پیشرفت این روش ها در طی قرون اطلاعات مفیدی کسب کرد.

سرانجام، موزه و گالری هنرهای ظریف قصر هنر در حاشیه بازار مرکزی کوالا، مجموعه ای از گنجینه های سنتی و کهن است. این مکان مدعی بر بودن نخستین مینی موزه  هنری در کشور مالزی است. موزه هنرهای ظریف محلی عالی برای آموزش تاریخچه و سبک های غنی و متنوع هنری مالزی است  و همچنین آثاری هم از مجمع الجزایر اندونزی در آن وجود دارد که برخی از آن ها شباهت زیادی با آثار هنری بورنئو دارند. این گالری پر از نقاشی های آبرنگ رویایی، ملیله دوزی، هنر چاپی و صنایع دستی شهری است. بازدید از این مینی موزه، حسن ختامی جذاب برای گشت شهری ارزان قیمت شما در کوالالامپور خواهد بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0