آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

آشنایی با رشته مدیریت جهانگردی و گردشگری و بازار کار آن

06 آذر ، 1398
رادیس
0 کامنت

معرفی رشته جهانگردی و گردشگری
رشته جهانگردی يكي از رشته هاي دانشگاهي است كه از نوع علوم بين رشته اي مي باشد و حتي مي­توان گفت كه مديريت جهانگردي يكي از بين رشته اي ترين علوم به شمار می رود، اين علوم شامل:زبان انگليسي (يكي از مهم ترين علوم اين رشته است)، اقتصاد (صنعت جهانگردي تاثير اقتصادي به سزایي بر جوامع داشته و دارد حائز اهميت است)، رياضيات و آمار (از جمله علومي هستند كه غالباً در اكثر رشته هاي دانشگاهي وجود دارند كه متناسب با رشته تعداد واحدهاي آن متفاوت مي باشد و در رشته ي مديريت جهانگردي 6 واحد را به خود اختصاص داده است)، دروس مديريتي (جزء مهم رشته ي مديريت جهانگردي را تشكيل مي دهد)، دروس علوم اجتماعي،تاريخ (بررسي بناهاي تاريخي و ادوار مختلف تاريخي و تاثير آن بر جذب گردشگر) و جغرافيا (به شناخت هر چه بهتر موقعيت اماكن توريستي و شناسايي آنها كمك مي كند) می باشد.

دوره‌ي  کارشناسي این رشته مانند ساير رشته‌ها، 4 سال طول مي‌کشد و داراي 132 واحد درسي است. در مقطع کارشناسي، اين رشته، گرايش‌بندي نشده‌است و تنها کساني که اين رشته را تا مقاطع بعدي، يعني کارشناسي ارشد يا دکترا ادامه می­‌دهند، مي‌توانند گرايش مورد علاقه‌ي خود را به‌طور آکادميک دنبال کنند

تحصيلات تكميلي اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد در ايران وجود دارد و هنوز مقطع دكترا اين رشته در ايران وجود ندارد.

گرایش های رشته جهانگردی و گردشگری در مقطع کارشناسی ارشد
رشته جهانگردی در مقطع کارشناسي ارشد داراي 2 گرايش است. اين گرايش ها عبارتند از:

مدیریت بازاریابی جهانگردي
برنامه ریزی و توسعه جهانگردي
بازار کار رشته جهانگردی و گردشگری
با توجه به اینکه کشور ایران از پتانسیل های بسیار زیادی برای جذب گردشگر از سراسر جهان برخوردار است؛ بنابراین با برنامه ریزی و همت مسئولین در راستای جذب گردشگر و توریست، آینده بسیار روشنی در انتظار فارغ التحصیلان رشته جهانگردی می باشد.

دانشجویان رشته جهانگردی با فراگیری دروسی همچون “سامانه های اطلاعاتی در جهانگردی”، “محیط ملی و بین المللی تجارت و گردشگری” و “تحلیل رفتاری جهانگردی و تعامل فرهنگی“ آماده ورود به بازار کاری مرتبط با رشته خود می شوند.دانش‌آموختگان مدیریت جهانگردی می‌توانند در دامنه گسترده‌ای از صنایع و مشاغل مشغول به کار و فعالیت شوند. از جمله آن ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

کارمند آژانس مسافرتی: افراد شاغل در این بخش موظفند اطلاعات دقیقی در ارتباط با انواع بلیط ها، تورهای گردشگری و سایر اطلاعات لازم در طول سفر در اختیار مشتریان خود قرار دهند.
مدیریت هتل‌ها و مراکز اقامتی: مدیر هتل می بایست با اصول و روش های هتلداری به منظور جذب مشتری بیشتر برخوردار باشد از جمله این اصول می توان به نحوه مدیریت کارکنان، اصول مهمانداری و نحوه ارتباط با مشتریان اشاره نمود.
آموزش در حوزه گردشگری (مدرس دانشگاه): قابل ذکر است که شرط ورود به این شغل، ادامه تحصیل تا مقطع دکتری است.
پژوهش در حوزه گردشگری: پژوهش های صورت گرفته می تواند در حوزه شناخت فرهنگ مردم، روش های درآمدزایی از توریسم و بناهای تاریخی صورت گیرد.
راهنمای انواع تورها: فارغ التحصیلان رشته جهانگردی با توجه به شناختی که از اماکن مختلف جغرافیایی دارند می توانند راهنمای خوبی در سفرهای تفریحی باشند.
مشاغل مرتبط با گردشگری
مدیریت کنفرانس‌ها، رویدادها و جشنواره ها
مراکز و نهادهای دولتی ( میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری ها، استانداری ها)
همچنین قابل ذکر است که با توجه به فرابخشی بودن صنعت جهانگردی امکان اشتغال در بخش ها و صنایع دیگر نیز وجود دارد که از آن جمله می توان به کارشناسی روابط عمومی، مدیر انتشارات، کارمند بانک، رئیس بانک و کارمند بیمه اشاره نمود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0