آژانس هواپیمایی رادیس پرواز پارس

رده بندی پاسپورت های جهان در سال 2021

13 اسفند ، 1399
ادمین رادیس پرواز
0 کامنت

رده بندی پاسپورت های جهان در سال 2021

رده بندی پاسپورت های جهان در سال 2021 بر اساس تعداد کشورهایی می باشد که شهروندان یک کشور میتوانند بدون نیاز به ویزا به آنها سفر کنند.برای مثال اگر امتیاز یک کشور 167 باشد شهروندان آن کشور که دارنده آن گذرنامه می باشند، می توانند بدون ویزا به 167 کشور مسافرت کنند و البته کشورهایی که نیاز به ویزای Visa on Arrival نیز می باشد در آمار 167 کشور در نظر گرفته شده است.

قوی ترین پاسپورت جهان

کشور ژاپن با دریافت 191 امتیاز قویترین و معتبر ترین پاسپورت جهان را در اختیار دارد.

نام کشور

رتبه

 تعداد کشور های بدون نیاز به ویزا

ژاپن

1

191

ضعیف ترین پاسپورت های جهان

ضعیف ترین پاسپورت های جهان معمولا کشور هایی هستند که از نظر اقتصادی و سیاسی اوضاع نا بسامانی دارند.ضعیف ترین پاسپورت جهان متعلق به کشور افغانستان می باشد که باتوجه به شرایط اقتصادی و نا امنی های داخلی معقول می باشد.یک پله بالاتر کشور عراق می باشد که مثل کشور افغانستان باتوجه به نا امنی و وضیعت اقتصادی نامناسب جزو بدترین پاسپورت ها می باشد.باز هم یک پله بالاتر کشور سوریه است که باتوجه به جنگ های داخلی و خارجی کاملا معقول به نظر می رسد.و یک پله بالاتر کشور پاکستان را میبینیم.

نام کشور

رتبه

 تعداد کشور های بدون نیاز به ویزا

پاکستان

107

32

سوریه

108

29

عراق

109

28

افغانستان

110

26

اعتبار پاسپورت ترکیه

کشور ترکیه در دهه های اخیر علاوه بر پیشرفت های چشمگیر در مسائل گردشگری،سیاسی،اقتصادی و ... توانسته پیشرفت زیادی در اعتبار بخشیدن به پاسپورت خود نیز داشته باشد و امروز پاسپورت این کشور از کشورهایی مثل قطر،کویت،عمان معتبر تر است و هم رده با پاسپورت کشور آلبانی قرار دهد.لازم به ذکر است اعتبار پاسپورت ترکیه در آسیا و اروپا بسیار زیاد است.

نام کشور

رتبه

تعداد کشور های بدون نیاز به ویزا

ترکیه

53

110

اعتبار پاسپورت ایران

کشور ایران هم رتبه با کشور بنگلادش قرار دارد و شهروندان ایران میتوانند بدون نیاز به ویزا به 41 کشور سفر کنند.کشور ایران از نظر اعتبار پاسپورت بالاتر از کشور های لبنان،سودان،کره شمالی،لیبی،نپال،فلسطین،سومالی،یمن،پاکستان،سوریه،عراق و افغانستان قرار دارد.

نام کشور

رتبه

 تعداد کشور های بدون نیاز به ویزا

ایران

101

41

 قوی ترین پاسپورت های آسیا

در کل کشور های آسیایی نسبت به کشور های اروپایی پاسپورت های ضعیف تری دارند.در لیست زیر قوی ترین پاسپورت های آسیا را با شما به اشتراک میگذاریم.لازم به ذکر است کشور های زیر نزدیک و یا قوی تر از پاسپورت کشور های اروپایی هستند.

نام کشور

رتبه

 تعداد کشور های بدون نیاز به ویزا

ژاپن

1

191

سنگاپور

2

190

کره جنوبی

3

189

مالزی

14

178

قوی ترین پاسپورت های آفریقا

کشور های آفریقایی هم مثل کشورهای آسیایی در کل ،پاسپورت های ضعیف تری نسبت به اروپا دارند،دلیل این ضعف هم وضیعت اقتصادی و نا امنی های شدید کشور های آفریقایی می باشد که بیشتر این کشور ها در فقر به سر می برند و در بیشتر کشور های آفریقایی نا امنی های زیادی وجود دارد. 4  تا از قوی ترین پاسپورت های آفریقا به شرح زیر می باشند

نام کشور

رتبه

 تعداد کشور های بدون نیاز به ویزا

سیشل

28

151

موریس

31

146

آفریقای جنوبی

54

101

بوتسوانا

62

85

قوی ترین پاسپورت های اروپا

کشور های اروپایی در وضیعت بسیار خوبی قرار دارند به طوری که 20 کشور اروپایی در رده 3 الی 10 بهترین پاسپورت های دنیا قرار دارند و 4 کشور دارای قوی ترین پاسپورت های اروپا به شرح زیر می باشند

نام کشور

رتبه

 تعداد کشور های بدون نیاز به ویزا

آلمان

3

189

فنلاند

4

188

ایتالیا

4

188

لوگزامبورگ

4

188

قوی ترین پاسپورت های قاره آمریکا

کشور های قاره آمریکا نسبت به آفریقا و عمده کشور های آسیایی وضیعت بهتری دارند اما در کل با قاره اروپا قابل قیاس نمی باشد.در قاره آمریکا کشورهایی که در قسمت شمالی این قاره قرار دارند وضیعت بسیار بهتری را نسبت به قسمت جنوبی این قاره دارا می باشند و 4 کشور برتر این قاره به شرح زیر می باشند:

نام کشور

رتبه

 تعداد کشور های بدون نیاز به ویزا

ایالات متحده آمریکا

7

185

کانادا

9

183

شیلی

15

174

برزیل

19

170

قوی ترین و ضعیف ترین پاسپورت های جهان

نکته جالبی که در آسیا به چشم میخورد تقابل قویترین و ضعیف ترین پاسپورت های جهان است.قوی پاسپورت دنیا در سال 2021 متعلق به ژاپن می باشد اما ضعیف ترین پاسپورت دنیا که متعلق به افغانستان است نیز در آسیا قرار.اما چرا و چگونه دو کشوری که در یک قاره قرار دارند دارای قوی ترین و ضعیف ترین پاسپورت می باشند؟ در جواب باید بدانید شرایط سیاسی ، اقتصادی ، امنیتی تاثیر مستقیمی در ارزش پاسپورت ها می گذارد.

کشور های بدون ویزا برای ایران

کشور ایران با توجه به امتیاز خود گزینه های زیادی برای سفر بدون ویزا ندارد اما در زیر کشور های بدون ویزا برای ایران و ایرانیان را با شما به اشتراک میزاریم(مهم ترین کشور ها)

گرجستان(45 روز)

مالزی(14 روز)

ترکیه(90 روز)

(برای مشاهده تمامی کشور های بدون نیاز به ویزا اینجا کلیک کنید)

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
1